Nowy zarząd Związku Polskich Kawalerów Maltańskich
07 czerwca 2022 | 08:49 | Jacek Tarnowski, www.zakonmaltanski.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Konwent sprawozdawczo – wyborczy Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, który jest wyłącznym reprezentantem Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Polsce odbył się 4 czerwca w Warszawie. Na kolejną, pięcioletnią kadencję został wybrany 9 osobowy Zarząd, na którego czele stanął Prezydent ZPKM, Kawaler Maltański, Jacek Tarnowski.
Podsumowując mijającą kadencję ustępujący Prezydent Jerzy Baehr podziękował za pięć lat dobrej i zgodnej współpracy zarządu, jednocześnie zarekomendował następcę i zaapelował o jego poparcie, które pozwoli na kontynuowanie dotychczasowej linii rozwoju ZPKM. Wspomniał o trudnym okresie pandemii, zwłaszcza dla maltańskich placówek ochrony zdrowia – szpitala w Barczewie, ośrodka w Szyldaku, przychodni Komandoria w Poznaniu oraz Centrum Pomocy w Krakowie. Mówił też o aktywnej postawie członków ZPKM w tym trudnym czasie. Podziękował wszystkim zaangażowanym w aktualnie prowadzony, ogromny program pomocy dla Ukrainy.
Przypomniał, że: „Zakon Maltański za pośrednictwem swoich fundacji realizuje szereg bardzo potrzebnych dzieł pomocowych, które zdobyły uznanie również poza granicami Polski, jednakże członkowie Zakonu Maltańskiego powinni zawsze pamiętać, o drugiej części dewizy maltańskiej – Tuitio fidei – obronie wiary. Mamy stać na straży wartości coraz bardziej deficytowych w dzisiejszym świecie”.
W tajnym głosowaniu na funkcję nowego Prezydenta został wybrany Jacek Tarnowski, który w poprzedniej kadencji pełnił rolę zastępcy Prezydenta Związku. W skład Zarządu weszli: Maxymilian Bylicki – pierwszy Wiceprezydent, Maciej Koszutski – drugi Wiceprezydent, Kazimierz Jeleński – Kanclerz, Marcin Świerad – Szpitalnik, Konrad Jełowicki – Skarbnik, oraz członkowie Zarządu Henryk Grocholski, Rafał Górski, Andrzej Mauberg. Dominikanin O. Marek Pieńkowski został poproszony o pełnienie funkcji Głównego Kapelana Związku.
Nowy Prezydent powiedział o kontynuacji działań i rozwoju ZPKM zgodnie z linią poprzedniego Zarządu i w zgodzie z misją Zakonu – Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum. [ Obrona wiary i pomoc potrzebującym ] – „która jest najlepszą busolą na każdy czas i powinna być realizowana, w obu obszarach, w sposób zrównoważony”. Prezydent Jacek Tarnowski podsumował również 100 dni programu „Pomoc dla Ukrainy”, którego wartość Zakon Maltański Polska szacuje na blisko 47 mln PLN. Wspomniał o nowym projekcie długofalowej pomocy – ‘świetlic’ dla uchodźców, które właśnie rozpoczynają działanie, a mają być miejscem spotkań, wspólnej opieki nas dziećmi, wytchnienia, wymiany myśli, organizacji konkretnej pomocy, np. w sprawach administracyjnych. Przypomniał, że wojna w Ukrainie nadal trwa, a maltańskie humanitarne transporty (40 TIRów) docierają do miast na wschodzie kraju, które są ogarnięte działaniami wojennymi.
Nowo wybrany Zarząd Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, zacznie pełnić funkcję od momentu zatwierdzenia przez Wielkie Magisterium Suwerennego Zakonu Maltańskiego w Rzymie.
Zakon Maltański to jedna z najstarszych instytucji zachodniej i chrześcijańskiej cywilizacji. Powstał w Jerozolimie ok. roku 1050, jest zakonem rycerskim, którego członkami są głównie osoby świeckie. W 1113 roku papież Paschalisa II, wydał bullę nadając Zakonowi pełną suwerenność, tak od władz świeckich, jak i kościelnych.
Przez okres wojen krzyżowych Zakon stworzył strukturę państwową, a utrzymując przez kilkaset lat najwyższą w świecie sprawność bojową stał się prawdziwym przedmurzem chrześcijańskiej Europy dla świata muzułmańskiego. Wówczas to zyskał wielkie znacznie i prestiż, które pozwalają w dzisiejszym świecie działać charytatywnie w blisko 120 krajach. Zakon Maltański jest pierwowzorem działań humanitarnych i charytatywnych realizowanych na szeroką skalę. Posługa szpitalnicza, która jest główną misją Zakonu Maltańskiego, niesiona jest pod białym ośmiokątnym krzyżem na czerwonym tle, który znany jest wszędzie jako symbol ratownictwa.
Na ziemiach polskich Zakon obecny jest od początku XII w. W 1187 r . książę Mieszko III Stary i biskup poznański Radwan przekazali Zakonowi pod opiekę założone przy kościele św. Jana Jerozolimskiego za Murami w Poznaniu, hospicjum dla wędrowców i pątników – najstarszy polski szpital. Do dzisiaj istnieje w tym miejscu kościół, przy którym kontynuowana jest działalność maltańska. Od 1927 r. Związek Polskich Kawalerów Maltańskich jest oficjalną organizacją reprezentującą Suwerenny Rycerski Zakonu Szpitalników Świętego Jana Jerozolimskiego zwanego Rodyjskim i Maltańskim. Po okresie komunizmu, kiedy działalność ZPKM była w Polsce zabroniona, w 1991 r. aktywność Związku na terenie Polski została przywrócona.
Aktualnie, w Polsce funkcjonuje 18 oddziałów MSM, 6 ośrodków pomocy dla osób niepełnosprawnych, starszych i samotnych (Poznań, Kraków, Katowice, Radom, Olsztyn, Warszawa) 2 domy pomocy społecznej (Szyldak, Puszczykowo) 2 centra pomocy specjalistycznej (Kraków, Poznań) 1 specjalistyczne przedszkole (Kraków) 1 szpital (Barczewo).
Dzięki jakości pracy swoich członków i dochowaniu tradycji, Zakon Maltański posiada pozycję gwaranta wykonania misji dobroczynnych, jest wiarygodnym powiernikiem środków przekazywanych na te cele.
Maltańska Służba Medyczna (MSM) w 2014 r. zabezpieczała ewakuację poszkodowanych z Kijowskiego Majdanu, potem wdrażała, we współpracy z polskim MSZ, kilkuletni program szkolenia w zakresie pomocy przedmedycznej (1-sza pomoc). W czasie pandemii Covid MSM szkoliła odpowiednie służby cywilne ( policjantów, strażaków, nauczycieli ) oraz przekazała pomoc w postaci znacznej ilości środków higieny oraz ochrony osobistej. Dzięki temu programowi około 2500 przeszkolonych osób oraz dostarczony sprzęt medyczny służą Ukraińcom od pierwszych dni wojny. Dzięki tym kontaktom Zakon Maltański Polska posiada precyzyjne informacje nt. potrzeb i może realizować pomoc w sposób najbardziej precyzyjny i skuteczny.
Program „Pomoc dla Ukrainy” Zakonu Maltańskiego Polska został uruchomiony natychmiast – 25 lutego br., a jego wartość, dzięki międzynarodowym strukturom Zakonu, po 3 miesiącach wynosi 46 750 000 PLN.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.