12 nowych kapłanów
27 maja 2011 | 13:56 | ms / sm Ⓒ Ⓟ
Abp Stanisław Gądecki udzielił w katedrze poznańskiej święceń kapłańskich 12 diakonom oraz jednemu diakonowi Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri.
– Historia każdego powołania kapłańskiego jest historią niewymownego dialogu między Bogiem i człowiekiem, między miłością Boga a wolnością człowieka – mówił do neoprezbiterów, czyli nowo wyświęconych księży, metropolita poznański.
Oprócz dwunastu kapłanów archidiecezji poznańskiej, święcenia prezbiteratu z rąk abp. Gądeckiego przyjął także jeden diakon Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri. W uroczystości, oprócz poznańskich biskupów pomocniczych, wziął udział abp Tomasz Peta z Astany w Kazachstanie.
W homilii abp Gądecki rozważał tajemnicę miłości Bożej, która jest wezwaniem do wytrwałości w życiu kapłańskim. – Z miłości, której źródłem jest Bóg, zrodziło się kapłaństwo – mówił metropolita poznański. Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wskazał na odwieczne i doskonałe kapłaństwo Chrystusa. – Z Serca Syna Bożego, przepełnionego miłością, bierze początek posługa kapłanów Nowego Przymierza – wskazał abp Gądecki.
Metropolita poznański przypomniał w homilii, że kapłani powinni być twórcami cywilizacji miłości. – Bez doświadczenia zdumiewającej miłości Boga posługa kapłańska staje się czymś trudnym i nużącym. Kapłan, który opuszcza wszystko z miłości dla Chrystusa, potrafi radośnie pracować – mówił abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski podkreślił także, że kapłani sami z siebie nie zdołają się uświęcić, a wszystkie zbawiennie energie powinni czerpać od Boga. Metropolita poznański wskazał na konieczność doświadczenia obecności Chrystusa w sakramencie Eucharystii, w Liturgii Godzin, na adoracji.
Abp Gądecki zastanawiał się również nad coraz częściej występującym wypaleniem w posłudze kapłańskiej. – Kapłaństwo jest określonym sposobem istnienia, a dopiero później określonym sposobem postępowania – mówił metropolita poznański. – Kto czuje się kochany i kocha, dla tego praca jest błogosławieństwem, a nie ciężarem – zauważył hierarcha.
Połowa nowo wyświęconych księży pochodzi z parafii poznańskich, pozostali z innych miejscowości archidiecezji. Księża ukończyli studia magisterskie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W najbliższych dniach neoprezbiterzy odprawią uroczyste Msze św. w swoich rodzinnych parafiach, zwane prymicjami. Dziś w pałacu arcybiskupów poznańskich otrzymali już dekrety z nominacją na wikariuszy. Od 1 lipca rozpoczną posługę w parafiach, m.in. w Lesznie, Kościanie i Swarzędzu.
Teraz do święceń prezbiteratu przez najbliższy rok przygotowywać się będą diakoni. W Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu jest ich 19.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.