Drukuj Powrót do artykułu

Nuncjusz apostolski przekazał misjonarzom krzyże

29 kwietnia 2018 | 12:19 | bgk / mip | Gniezno Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. J. Andrzejewski / Archidiecezja Gnieźnieńska

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęcił i nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom i misjonarkom, którzy już niebawem będą ewangelizować w najdalszych zakątkach świata.

Posłanie miało miejsce podczas Mszy odpustowej ku czci św. Wojciecha – biskupa, misjonarza, męczennika.

Krzyże misyjne otrzymały 25 osób: kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Pochodzą z archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, krakowskiej, poznańskiej, warszawsko-praskiej, przemyskiej, tarnowskiej, opolskiej, białostockiej, szczecińsko-kamieńskiej, bydgoskiej, gliwickiej, łomżyńskiej, radomskiej, rzeszowskiej, siedleckiej, toruńskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.

Krzyże te – będące znakiem jedności z całym Kościołem powszechnym, który jest misyjny ze swej natury – otrzymali misjonarze posłani zarówno przez Kościoły diecezjalne i przez przełożonych zakonów i zgromadzeń.

Misjonarze i misjonarki będą pracować m.in.: na Kubie, w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, Kamerunie, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Papui Nowej Gwinei.

Obrzęd wręczania krzyży misyjnych ma długoletnią tradycję. Po raz pierwszy uczynił to papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 r. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 r., podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później, dzięki inicjatywie abp. Henryka Muszyńskiego, weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

Wersja do druku

Przeczytaj także

28 kwietnia 2018 17:17

Świat poruszony śmiercią Alfiego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.