Nuncjusz na Węgrzech: tutejszy żywy Kościół z dumą przyjmuje papieża
29 kwietnia 2023 | 05:00 | Vatican News | Budapeszt Ⓒ Ⓟ
Kościół dumny ze swojej tożsamości, pomagający ubogim, dbający o ekologię – taki obraz węgierskiej wspólnoty wiernych przedstawia Radiu Watykańskiemu nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Michael Banach podkreśla, iż papież przyjeżdża do społeczeństwa odczytującego wizytę Ojca Świętego jako wielki honor.
Jak zaznacza amerykański hierarcha, tradycje okazywania miłosierdzia, obecne m.in. w osobie św. Elżbiety Węgierskiej, objawiły się w ostatnim roku w miejscowym Kościele poprzez szybką oraz kompleksową pomoc okazywaną uchodźcom z Ukrainy. Za piękny znak odwiedzanej przez Franciszka wspólnoty abp Banach uważa również jej troskę okazywaną osobom starszym oraz całemu stworzeniu. Społeczeństwo w dużym stopniu sprzeciwia się „kulturze odrzucenia” – wskazuje nuncjusz. I dodaje do tak zarysowanego obrazu Węgrów, pamięć o odwiedzeniu ich kraju przez Jana Pawła II łączoną z dumą z bycia katolikami.
Zdaniem abp. Banacha ów paralelizm między dwiema wizytami Jana Pawła II i papieża Franciszka jest zauważany w myśleniu miejscowej ludności. Wielu katolików na Węgrzech mówi o tym z dumą, wskazując, że ich kraj po dwa razy gościł dwóch papieży.
„Co się zmieniło przez ostatnie kilkadziesiąt lat? Pierwsza wizyta Jana Pawła II miała miejsce zaraz po upadku muru berlińskiego, był to czas, kiedy odkrywano nową wolność. W tamtej epoce okazywano dużo entuzjazmu, dużo nadziei na przyszłość. Z biegiem lat rzeczywistość pokazała jednak swoje trudności i dziś Franciszek przybywa do kraju, który z pewnością zmienił się w porównaniu z sytuacją sprzed trzydziestu lat. Węgry też są bardziej rozwinięte, dzięki reformom gospodarczym. Istnieje jednak jedna stała: Ojciec Święty spotka tutaj wspólnotę wiernych dumną z bycia katolikami, z bycia w komunii z papieżem i z okazywania mu takich emocji oraz doświadczeń” – podkreśla papieski dyplomata.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.