O bł. Karolinie w legnickiej galerii handlowej
18 listopada 2014 | 17:53 | ks. ww Ⓒ Ⓟ
Dziś, we wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, KSM diecezji legnickiej zorganizowało konferencję prasową w legnickiej Galerii Piastów. 18 listopada przypada setna rocznica męczeńskiej śmierci Karoliny, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc godności i czystości.
– To okazja do zapoznania z niezwykłą postacią młodej męczennicy ludzi, którzy odwiedzają to miejsce. Dzięki uprzejmości właścicieli galerii możemy zwrócić uwagę na to, że świętość i czystość to nie tylko sprawy minionych czasów, ale wartości, nad którymi warto się zastanowić i dzisiaj – powiedział ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM-u. W konferencji wzięli udział nie tylko dziennikarze lokalnych mediów, ale również młodzież z legnickich szkół.
Podczas konferencji wystąpił Wacław Szetelnicki – legnicki historyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, który przybliżył historyczne tło czasów, w których żyła bł. Karolina. – I wojna światowa to wielki dramat Polaków, którzy często walczyli przeciwko sobie w różnych zaborczych armiach, do których byli wcielani na siłę. Miejsce urodzenia i życia bł. Karoliny, znajdowało się w zaborze austriackim. W wyniku działań wojennych przyszła tam armia rosyjska. I to właśnie z rąk żołnierza rosyjskiego Karolina poniosła śmierć – przypomniał legnicki historyk.
O życiu, rodzinie i męczeństwie Karoliny Kózkówny mówił Krzysztof Kumięga z wydawnictwa „Gotów”, przewodniczący Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). – Bł. Karolina jest przykładem wielkiej wiary i odwagi, wierności wyznawanym zasadom, za które poniosła śmierć męczeńską. Jej pogrzeb był wielką manifestacją wiary. Do małej wioski przybyło ponad 3 tysiące osób. Dopiero wtedy ludzi zaczęli sobie uświadamiać jak niezwykłe było życie Karoliny – mówił Kumięga.
Podkreślił, że to dzięki rodzinie żyjącej głęboką wiarą postawa Karoliny zachwyca do dzisiaj. Od rodziców uczyła się miłości do Boga i człowieka. Była skromną i pracowitą dziewczyną. Choć życie w wielodzietnej rodzinie nie było łatwe, sama pomagała innym. Uczyła katechezy, uczyła czytać i pisać dorosłych i dzieci. Należała do Apostolstwa Modlitwy, Bractwa Komunii Świętej, a także do Żywego Różańca. – Dramat rozegrał się 18 listopada 1914 roku. Rosyjski żołnierz zaplanował dokonanie gwałtu na Karolinie. Ona jednak wybrała śmierć. Obroniła swoją niewinność poświęcając życie – przypomniał przewodniczący KSM.
Zaznaczył też, że historia bł. Karoliny stała się inspiracją do powstania scenariusza i filmu fabularnego. Podczas konferencji zaprezentowano zwiastun filmu zatytułowanego „Karolina”, który od 21 listopada wchodzi na ekrany kin.
O inicjatywach KSM związanych z postacią bł. Karoliny mówiła Aleksandra Sadlik. Przybliżyła obecnym ideę Ruchu Czystych Serc, który rozwija się w Stanach Zjednoczonych, Europie zachodniej, a także w Polsce. – Ruch ten skupia młodzież, która dobrowolnie decyduje się na życie w czystości aż do momentu zawarcia sakramentu małżeństwa – zaznaczyła Sadlik. Zaprezentowano również publikacje propagujące postać bł. Karoliny a także ideę czystości.
Konferencji prasowej towarzyszyła zorganizowana w galerii wystawa zdjęć ukazujących miejsca związane z życiem i śmiercią młodej męczennicy. Ponadto młodzież z legnickiego KSM rozdawała czasopismo ewangelizacyjne Dobre Nowiny, poświęcone w całości bł. Karolinie.
Karolina Kózkówna została beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie przez Jana Pawła II. Jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.