O. Bossi: w Amazonii mówi się 240 językami
04 stycznia 2019 | 06:22 | vaticannews.va / pz | Manaus Ⓒ Ⓟ
„Zanik pewnej kultury może być równie albo jeszcze bardziej poważny jak wyginięcie gatunku zwierząt lub roślin. (…) W tym kontekście konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na wspólnoty rdzennych mieszkańców z ich tradycjami kulturowymi” – napisał papież Franciszek w encyklice „Laudato sí”. Do bardzo ważnych elementów w ochronie i zachowaniu ich tradycji należy dbałość o język. Rok 2019 ONZ ogłosił więc Międzynarodowym Rokiem Języków Tubylczych.
W uzasadnieniu swej decyzji ONZ stwierdza, że języki są podstawowym elementem w ochronie praw człowieka, w budowaniu pokoju i promocji rozwoju, gwarantując różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy. Do wyjątkowych miejsc na kuli ziemskiej, gdzie zachowało się wiele języków tubylczych należy Amazonia.
„Rok 2019 został poświęcony językom ludów tubylczych. Język to kultura, to wizja świata, to kanał kontaktu z Bogiem, to patrymonium poznawania tradycji, a także wyraz głębokiej integracji z naturą. Szczególnie jest to widoczne wśród ludów tubylczych, które są grupami najbardziej dziś prześladowanymi i marginalizowanymi – uważa wieloletni misjonarz w brazylijskiej części tej krainy o. Dario Bossi, włoski kombonianin. – W Amazonii żyje około 3 mln rdzennych mieszkańców, około 390 ludów i 240 żywych języków. W wielu miejscach w Ameryce Łacińskiej egzystencja ludów tubylczych jest zagrożona. Dotyczy to dziś szczególne Brazylii, Chile i Argentyny”.
O. Bossi przypomniał także wielkie zaangażowanie Kościoła w ochronę tych ludów i ich kultury. Na szczególną uwagę zasługują tutaj inicjatywy papieża Franciszka. W czasie pielgrzymki do Peru spotkał się z przedstawicielami plemion amazońskich w Puerto Maldonado. W słowie pozdrowienia, które skierowali do niego zaznaczyli, że bardzo pragną, aby ich dzieci uczyły się i studiowały. Jednocześnie dodali, że nie chcą, aby szkoły likwidowały ich tradycje, języki, nie chcą także zapominać o swej wielowiekowej mądrości, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Natomiast w czasie wizyty w stanie Chiapas w Meksyku Papież prosił rdzennych mieszkańców o przebaczenie i oficjalnie zatwierdził tłumaczenie Biblii na tamtejsze języki lokalne.
Ważnym wydarzeniem w upominaniu się o prawa tubylców będzie także specjalny Synod Biskupów poświęcony Amazonii, który odbędzie się w październiku tego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.