O cud zjednoczenia
03 lipca 2011 | 12:17 | ek / ju. Ⓒ Ⓟ
Maryja w znaku jasnogórskiej ikony nawiedza parafie w diecezji kaliskiej. W sobotę kopia obrazu przybyła do parafii w Kotłowie, gdzie przed 43 laty nastąpił rozłam w wierze, który trwa do dziś.
Początki wydarzeń związanych z rozłamem parafian w Kotłowie sięgają 1968 r. Po śmierci proboszcza ks. Wacława Góry parafianie chcieli, aby nowym proboszczem został dotychczasowy wikariusz ks. Zygmunt Koralewski. Na to nie zgodziła się władza duchowna. Ks. Koralewski nie podporządkował się decyzji zwierzchników i wraz z większością parafian przeszedł do Kościoła polskokatolickiego. 3 maja 1972 r. powstała w Kotłowie parafia polskokatolicka. W 1982 r. pobudowano nowy kościół dla tej parafii, a proboszczem był ks. Koralewski, którego mianowano biskupem. Bp Zygmunt Koralewski zmarł 21 sierpnia 2002 r.
Po powitaniu obrazu przez proboszcza parafii ks. kan. Adama Kosmałę, rodzinę, młodzież i dzieci Mszę św. na łące przy kościele odprawił bp Stanisław Napierała. W homilii przypomniał, że świątynia w Kotłowie, w której czczona jest Maryja, liczy ponad 900 lat. – Maryja w znaku obrazu jasnogórskiego, w którym nawiedza parafie naszej diecezji, zeszła dzisiaj tutaj do Kotłowa. Maryja obejmuje was swoją miłością, ale równocześnie to Jej serce, które was kocha krwawi, bo ta rana jest jeszcze ciągle otwarta na żywym organizmie Kościoła Jej Syna – mówił biskup kaliski.
Zachęcał mieszkańców kotłowskiej ziemi do wspólnego spotkania. – Trzeba spróbować zejść się razem tutaj na tej łące. Maryja stanęła na łące, stanęła pośrodku, aby tutaj wszystkich swoim sercem, swoją miłością przywołać i zgromadzić. Miejmy odwagę, jedni i drudzy, być razem – powiedział biskup diecezji kaliskiej.
Po raz kolejny przeprosił za rozłam. – Ja kolejny raz jako biskup na tych terenach, gdzie dokonało się w 1968 roku to rozdarcie, przepraszam wszystkich, którzy kiedykolwiek poczuli się dotknięci i może obrażeni. Przebaczam też i proszę o przebaczenie – wołał bp Napierała.
Zwrócił się też do wyznawców Kościoła polskokatolickiego. – Bracia i siostry z całym szacunkiem i miłością do was się zwracam. Nie bójmy się, zejdźmy się razem. Zejdźmy się na tej łące wyznajmy razem wiarę w Jezusa Chrystusa. Potrzeba nam tego zjednoczenia, potrzeba być razem, bo to nie jest to samo, co było przed rozdarciem. Gdyby było to samo, nie byłoby rozdarcia i nie trwałoby ono do dzisiaj. To nie jest to samo. Podkreślam to z całą mocą w trosce o prawdę – mówił biskup kaliski.
Prosił Matkę Bożą Częstochowską o cud zjednoczenia. – Maryjo, wstawiaj się za nami, abyśmy byli ludźmi dobrej woli, abyśmy mieli odwagę spotkać się, rozmawiać, abyśmy stali się godnymi tego pokolenia, które może dostąpić cudu zjednoczenia – powiedział bp Napierała.
Po Mszy św. obraz przeniesiono do kościoła, gdzie będzie przebywał do niedzieli. Po Eucharystii odprawionej o godz. 15.00 obraz zostanie przewieziony do parafii w Sadowiu w dekanacie ostrowskim pierwszym.
Parafia rzymskokatolicka w Kotłowie liczy 800 parafian. Proboszczem jest ks. kan. Adam Kosmała.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.