O czym mówiono na diecezjalnym etapie synodu w USA?
21 września 2022 | 15:27 | ts (KAI) | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Biskupi USA zaprezentowali 20 września sprawozdanie z przebiegu procesu synodalnego na etapie diecezjalnym. Dokument przedstawia syntezę dziesięciu miesięcy „świadomego słuchania w całym Kościele USA”, poinformowała Konferencja Biskupów tego kraju.
W tekście biskupi wyrażają ubolewanie z powodu „głębokiego podziału” w Kościele, który jest powodem „niepokoju i bólu” wśród uczestników procesu synodalnego. Odnosi się to przede wszystkim do trwającego sporu o tzw. „starą Mszę”, czyli liturgię przedsoborową. Ale nie ma też zgody w wielu kwestiach politycznych, nie tylko wśród biskupów. Zamiast wspólnej płaszczyzny, często chodzi tylko o przeforsowanie preferowanych przez siebie ideologii.
Dokument odnosi się również do kwestii kryzysu nadużyć w Kościele, który wciąż nie został przezwyciężony. Podkreśla się, że hierarchia kościelna musi zrobić więcej, aby odzyskać utracone zaufanie. Uczestnicy synodalnych ankiet postulowali też wzmocnienie roli kobiet w Kościele. Nie wykluczono przy tym w sposób wyraźny możliwości święceń dla kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, Kościół musi bardziej dbać o sprawy „grup zmarginalizowanych”, wśród nich homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów, a także ponownie żonatych rozwodników.
Na życie wspólnot kościelnych negatywnie wpłynęła pandemia koronawirusa. W konsekwencji wielu wiernych nie powróciło już do kościołów, stwierdza dokument biskupów USA podsumowujący wyniki ankiet synodalnych.
Papież Franciszek otworzył w październiku 2021 r. dwuletni proces synodalny katolickiego Kościoła powszechnego. W USA konsultacje krajowe rozpoczęły się od dialogu w diecezjach i parafiach. Szacuje się, że uczestniczyło w nim 700 tys. katolików.
Dokument podsumowuje wyniki ankiet z wszystkich 178 diecezji w kraju, a także głosy licznych organizacji katolickich. Ogółem na podstawie ponad 22 000 indywidualnych odpowiedzi powstało łącznie 290 dokumentów. Treść została przekazana do Watykanu pod koniec sierpnia.
Biskupi podkreślili, że opublikowanie tekstu syntezy w językach angielskim i hiszpańskim nie oznacza zakończenia procesu synodalnego. Jak stwierdzili, celem dokumentu jest przede wszystkim ukazanie „wspólnych radości, nadziei i ran” katolików w USA.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.