O czym rozmawiali rząd i Kościół na wspólnej komisji?
20 listopada 2008 | 07:52 | mp/a. Ⓒ Ⓟ
Polityka na rzecz rodziny, sfinalizowanie prac Komisji Majątkowej, wprowadzenie religii bądź etyki jako obowiązkowego przedmiotu nauczania i autonomia cmentarzy wyznaniowych były głównymi tematami obrad Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu 19 listopada.
Spotkanie odbyło się w gmachu Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas spotkania obaj współprzewodniczący abp Sławoj Leszek Głódź i min. Grzegorz Schetyna podpisali deklarację w sprawie polityki rodzinnej. Ks. Józef Kloch poinformował KAI, że deklaracja ta jest owocem kilkumiesięcznej pracy specjalnej grupy roboczej zajmującej się tematem polityki na rzecz rodziny, powołanej przez obie strony. Członkami zespołu od strony rządowej są min. Michał Boni z Kancelarii Premiera i min. Agnieszka Chłoń-Domińczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie pracy i Polityki Społecznej, a od strony kościelnej Joanna Krupska, prezes Stowarzyszenia Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz Antoni Szymański, związany ze środowiskami obrońców życia.
Rzecznik Episkopatu podkreślił, ze deklaracja ta zawiera jasno określony kierunek w jakim winna zmierzać polityka na rzecz rodziny w Polsce. Przyznał, że rodzina jest bardzo ważnym obszarem wspólnego zainteresowania zarówno rządu jak i Kościoła. „Strona rządowa – podkreślił ks. Kloch – zobowiązała się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku przygotuje specjalny projekt polityki na rzecz rodziny, który będzie wskazywał, jak konkretnie w sensie legislacyjnym wcielić w życie te postulaty zawarte w przyjętej dziś deklaracji”.
Rzecznik Episkopatu dodał, że na przykładzie tej grupy roboczej widać, że „jeśli wspólnie usiądziemy do stołu i będziemy razem pracować, to stosunkowo szybko można osiągnąć pozytywne efekty”.
Bardzo istotnym tematem obrad Komisji Wspólnej były prace Komisji Majątkowej, które – zdaniem strony kościelnej – w ostatnim okresie praktycznie zostały zablokowane z winy państwa.
„W sprawach majątkowych obie strony zgodziły się, że trzeba bardzo szybko wypracować i przyjąć zasady, które w sposób sprawny i przejrzysty pozwoliłyby prowadzić prace Komisji Majątkowej do końca” – poinformował ks. Kloch. Wyjaśnił, że chodzi tu o przyjęcie takich zasad, które z zachowaniem obowiązujących regulacji prawnych gwarantowałyby sprawny i przejrzysty przebieg dalszych prac Komisji Majątkowej.
Obie strony podjęły decyzję o powołaniu zespół ekspertów obu stron, który w trybie pilnym wypracowałby te zasady. „Winno być to zrobione sprawnie i szybko, gdyż strona kościelna ma już serdecznie dość obecnej sytuacji i napięć jakie zaistniały wokół Komisji Majątkowej” – oświadczył rzecznik Episkopatu.
Jak dowiedziała się KAI, strona kościelna – w przypadku braku rezultatów tych działań – rozważa możliwość wycofania swych członków z Komisji Majątkowej, bądź inną formę zakończenia pracy Komisji. Umożliwiłoby to podmiotom kościelnych skierowanie nierozwiązanych jeszcze wniosków o zwrot majątków na drogę sądową.
Omawiano też – jak poinformował ks. Kloch – sprawę przygotowywanej przez rząd ustawy rekompensacyjnej, która umożliwiłaby uzyskanie przez Kościół rekompensaty finansowej za te dobra, które zostały zgarnięte na mocy wprowadzonego przez komunistów prawa, zmieniającego ustrój. Taka ewentualna rekompensata umożliwiłaby Kościołowi reformę dotychczas istniejącego Funduszu Kościelnego i uniezależnienie go od dotacji budżetowych.
Obie strony zgodziły się na przełamanie zaistniałego impasu w tej kwestii poprzez powołanie ekspertów obu stron mających pracować nad kształtem przygotowywanej ustawy. „Eksperci ci będą nad tym pracować, aby przygotowywana ustawa rekompensacyjna ujęła także kwestię majątków Kościoła rzymskokatolickiego oraz innych Kościołów i związków wyznaniowych – wyjaśnił rzecznik.
Min. Hall zreferowała sprawę zamiennego nauczania religii bądź etyki w szkołach. Poinformowała, że w 2009 r. zostanie wprowadzona zasada wyboru przez ucznia lekcji religii lub etyki. Zasada ta będzie stopniowo wprowadzana w poszczególnych typach szkół. Spotkało się to z uznaniem strony kościelnej.
Natomiast w sprawie możliwości zdawania religii jako nieobowiązkowego egzaminu na maturze, ks. Kloch poinformował, że strona rządowa czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, gdzie rzecz została zaskarżona.
Strona rządowa – jak poinformował ks. Kloch – przekazała informacje na temat stanu prac rządowego Zespołu ds. Konwencji Biotycznej. Poinformowała, ze w grudniu wyniki prac tego zespołu zostaną ogłoszone.
Podczas obrad Komisji Wspólnej – jak informuje ks. Kloch – strona kościelna wyraziła ubolewanie z powodu odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli, tym bardziej, że została zastosowana zasada dyscypliny partyjnej. Strona kościelna m.in. wykazywała, że argumenty ekonomiczne przedstawione przez rząd nie wytrzymują krytyki.
Strona kościelna, poruszyła też kwestię poszanowania autonomii cmentarzy wyznaniowych – należących do Kościoła katolickiego oraz innych wyznań – tak, aby nie były one traktowane jako obszar ekspansji ekonomicznej przez firmy kierujące się komercyjnym nastawieniem. „Chodzi o to, aby państwowe urzędy np. Urząd Kontroli Konkurencji i Konsumenta nie traktował cmentarza wyznaniowego jako obszaru wolnej ekonomicznej konkurencji jak inne sfery życia gospodarczego” – wyjaśnił ks. Kloch. Dodał, ze grzebanie wiernych zmarłych jest istotnym element posłannictwa Kościoła, a nie można tego traktować jako dziedziny, gdzie panuje wolna konkurencja.
Ks. Kloch poinformował, ze poruszono też sprawę digitalizacji zasobów kościelnych. Strona kościelna wyraziła pragnienie, aby mógł powstać ogólnopolski program w tym zakresie. Obecny na spotkaniu minister kultury wyraził gotowość na dalsze kontynuowanie rozmów na ten temat.
Strona kościelna przekazała też stronie rządowej postulat ratyfikowania przez Polskę konwencji ONZ o zakazie wykorzystywania min przeciwpiechotnych i broni kasetowej.
Stronę kościelną na spotkaniu Komisji Wspólnej reprezentowali: współprzewodniczący Komisji metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik, biskup toruński Andrzej Suski i arcybiskup senior gdański Tadeusz Gocłowski.
Ze strony rządowej obecni byli: wicepremier i szef MSWiA Grzegorz Schetyna, minister edukacji Katarzyna Hall, minister kultury Bogdan Zdrojewski oraz sekretarz stanu MSWiA Tomasz Siemioniak.
Nieobecni byli: minister skarbu państwa Aleksander Grad, szef kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski, abp Józef Życiński i bp Andrzej Dzięga. Ich nieobecność była usprawiedliwiona.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.