O. Hubert Czuma – 80. urodziny znanego i cenionego jezuity
07 listopada 2010 | 17:09 | rm Ⓒ Ⓟ
Znany radomski jezuita o. Hubert Czuma, opiekun strajkujących w okresie PRL, duszpasterz akademicki, bezrobotnych oraz inicjator Mszy św. za Ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich, obchodził w sobotę 55. rocznicę posługi kapłańskiej i 30. rocznicę pracy w kościele św. Trójcy w Radomiu. Dostojny jubilat obchodził również 80. urodziny. Mszę świętą celebrował bp Edward Materski.
Bp Materski przypomniał zasługi ojca Czumy. – Dołączamy dziś wspomnienie: otrzymany przez Ojca Krzyż Orderu Polonia Restituta Komandorski, a także Medal Bene Merenti Civitas Radomiensis, Medal o który prosiła Solidarność Ziemi Radomskiej, dołączamy także niewidzialny, a konieczny do wspomnienia i uczczenia krzyż siedmiu miesięcy zamknięcia w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
Dziękujemy Ojcu w imieniu duszpasterza naszej diecezji bp Henryka Tomasika za tak gorliwą posługę kapłańską na rzecz ludzi pracy, bezrobotnych i potrzebujących – mówił biskup Edward Materski.
Na koniec o. Czuma dziękował wszystkim obecnym na niedzielnej Mszy świętej. "Dziękuję również i tym, którzy razem ze mną w czasach komunizmu starali się zrzucić to jarzmo, ale jeszcze nie jest koniec tej pracy nad Polską, jeszcze musimy na prawdę stworzyć taką prawdziwą, chrześcijańską Polskę" – mówił jezuita.
Hubert Czuma pełni posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 roku, pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 roku i 13 grudnia 1981 roku. Jest niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza – legendarnego duszpasterza "Solidarność". Jest także honorowym obywatelem miasta Szczecina, opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu. Inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę w okresie stanu wojennego i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji i artystami scen polskich.
Ks. Czuma po 1989 roku jest opiekunem bezrobotnych i potrzebujących pracy oraz duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej. Jest też organizatorem comiesięcznych wykładów dla ludzi pracy w domu parafialnym jezuitów przy ul. Tybla w Radomiu. Wspierał strajkujących pracowników ZM "Łucznik" w Radomiu, PKS Kozienice. Jest honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. Nieoceniony przyjaciel ludzi w potrzebie, bezrobotnych, bezdomnych. Niezwykle skromny, prawy człowiek, ksiądz i zakonnik.
Hubert Czuma był też działaczem opozycji w okresie PRL. Studiował przez rok na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Ojciec Hubert Czuma współpracuje z Radiem Plus Radom. Jest autorem cotygodniowej audycji "Jacy jesteśmy", której można posłuchać w każdą niedzielę o godz. 12.00 nieprzerwalnie od 16 lat, a więc od początku istnienia radia. Tych audycji powstało około tysiąca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.