O jedności życia Karola Wojtyły
26 lutego 2011 | 08:55 | ml (KAI Rzym) / ms Ⓒ Ⓟ
Nie było jednego Wojtyły publicznego i drugiego prywatnego – ujawnił ks. Sławomir Oder podczas inauguracji ośrodka studiów poświęconego Papieżowi Polakowi na rzymskim uniwersytecie Regina Apostolorum.
– Był człowiekiem wolnym, oderwanym od dóbr materialnych, ale także od samego siebie, nie zabiegał o własny sukces ani własną samorealizację. Był wolny w stosunku do innych: potrafił słuchać i przyjąć krytykę, stawiał na współpracę i szanował samodzielność swoich współpracowników – mówił postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
– Nie zawsze łatwo było zachować dystans i należny obiektywizm – przyznał ks. Oder. Jest on przekonany, że pierwszym rezultatem procesu beatyfikacyjnego jest „potwierdzenie całkowitej jawności jego życia. Nie było jednego Wojtyły publicznego i drugiego prywatnego. Opinia, jaką świat wyrobił sobie o nim, okazała się prawdziwa”.
Ks. Sławomir Oder zapewnił jednak, że „wszystkie aspekty działalności papieża zostały skrupulatnie przeanalizowane”, włącznie z rzekomą nadmierną pobłażliwością wobec założyciela Legionistów Chrystusa, który prowadził podwójne życie.
Zauważył też z uśmiechem, że „jedną z trudności tego procesu było zainteresowanie dziennikarzy, którzy nie zawsze mówili prawdę”, co dotyczy m.in. sprawy cudu za wstawiennictwem przyszłego błogosławionego.
Polski duchowny ujawnił, że swoją decyzję o tym, czy zostać księdzem, miał podjąć w dniach wyboru Jana Pawła II, uznał jednak, że należy odczekać czas euforii i podjąć decyzję „na chłodno”. Uczynił to trzy miesiące później.
Powtórzył też, że na wiadomość o śmierci papieża był na Placu św. Piotra: „Miałem ochotę wraz z ludźmi domagać się jego natychmiastowej kanonizacji, zachowałem jednak milczenie, czego trochę potem żałowałem, choć jestem pewien, że warto było przeprowadzić proces, który był zupełnie czymś innym, niż biurokratyczną oceną życia”.
Rzymski uniwersytet Regina Apostolorum należący do zgromadzenia Legionistów Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.