O. Jerzy Tomziński, wybitny paulin z Jasnej Góry, kończy dziś 102 lata
24 listopada 2020 | 23:18 | It | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
– Dziękuję Bogu i ludziom – mówi paulin o. Jerzy Tomziński, który kończy dziś 102 lata. Jubilat jest jedynym żyjącym w Polsce uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych i VI Światowego Dnia Młodzieży.
O. Tomziński zawsze podkreśla, że Jasna Góra była jego życiową legitymacją.
Urodzony w 1918 roku, równolatek odrodzonej Rzeczpospolitej, o. Jerzy jest inicjatorem narodowej modlitwy o uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego, która stała się Apelem Jasnogórskim. Jemu także zawdzięczamy Śluby Jasnogórskie i peregrynację kopii Cudownego Obrazu po Polsce.
Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, jubilat propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce i Sanktuarium.
– To dzień wdzięczności – mówił generał Zakonu Paulinów podczas porannej Mszy Św. sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej wraz z o. Jerzym.
O. Arnold Chrapkowski przypomniał słowa jubilata powtarzane często: to nie ktoś czy coś, ale to Bóg rządzi światem. – Za wszystkie wydarzenia, z których utkane jest życie naszego wyjątkowego jubilata dziś wraz z tobą dziękujemy Bogu przez ręce Maryi, która towarzyszyła tobie od lat dziecięcych, poprzez czas formacji, różne posługi pełnione w Zakonie. Zawsze z Maryją, przy Maryi i obok Niej – mówił o. Chrapkowski i dodawał: „prosimy, by Boże oblicze, które nosisz w sercu i oblicze Bożej Matki towarzyszyło Ci w kolejnych pięknych latach twojego życia, może naznaczonych cierpieniem, ale przede wszystkim ufnością i radością”. – Niech Bóg pomnaża kolejne Twoje lata, niech dodaje sił fizycznych i duchowych, także w tym trudzie wspierania Zakonu przede wszystkim modlitwą – życzył generał Zakonu.
Mimo sędziwego wieku duchowny cieszy się dobrym zdrowiem i tryska optymizmem. Jak twierdzi, uśmiech i dostrzeganie dobra w innych bardzo mu w życiu pomagają. – Dziękuję Bogu, ale ludziom, wszystkim ludziom. Tyle serca, życzliwości, tego nie da się opisać, jestem bardzo szczęśliwy, za każdą chwilę, każdy dzień, za wszelkie dobro, szczęść wam Boże – mówił jubilat.
O. Tomziński codziennie w zakonnej kaplicy sprawuje Mszę św., odprawia też wszystkie zakonne modlitwy.
Duchowny ma na swym koncie też wielki dorobek wydawniczy, m.in. jako kronikarz Jasnej Góry, korespondent Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.
Ojciec Jerzy Tomziński urodził się 24.11.1918 r. w Przystajni k/Częstochowy. Do Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika wstąpił w 1935 r. Święcenia kapłańskie otrzymał na Jasnej Górze 16.04.1944 r. Już jako młody kapłan dał się poznać jako wybitny kaznodzieja i spowiednik, bardzo zaangażowany w pracę duszpasterską oraz społeczną. W okresie stalinowskim – jako przeor i kustosz sanktuarium w Leśnej Podlaskiej – stworzył młodzieżowe ogniska religijne, za co został zmuszony przez władze komunistyczne do opuszczenia podlaskiego sanktuarium.
Będąc przeorem Jasnej Góry (1952-57 i 1957-60) zainicjował i prowadził prace konserwatorskie, mające na celu zachowanie spuścizny narodowego sanktuarium. Dzięki jubileuszom 300-lecia obrony klasztoru przed Szwedami oraz 300-lecia ślubów króla Jana Kazimierza wzmocnił integracyjną rolę Jasnej Góry dla całego narodu polskiego. Ojcu Jerzemu zawdzięczamy inicjatywę narodowej modlitwy o uwolnienie Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego
i powstanie w ten sposób tradycji odprawiania Apelu Jasnogórskiego. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych, a Jego decyzja o przygotowaniu kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej – tzw. Obrazu Nawiedzenia, umożliwiła peregrynację Wizerunku po całej Polsce.
Pracując wśród Polonii w Rzymie, a później, jako generał Zakonu (1963-75) uczestnicząc w pracach Soboru Watykańskiego, o. Tomziński propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej, szerząc tym samym wiedzę o Polsce, Jasnej Górze i Częstochowie. Odegrał główną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu uroczystości Tysiąclecia Chrztu Polski oraz VI Światowego Dnia Młodzieży.
Jubilat sam nazywa siebie „człowiekiem Jasnej Góry”. „Całe moje życie związane jest z tym miejscem, kocham je i chcę wiernie służyć Jasnogórskiej Maryi”, wyznawał dwa lata temu, obchodząc setne urodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.