O naprotechnologii w Rzeszowie
13 marca 2016 | 11:50 | tn Ⓒ Ⓟ
Cieszę się, że naprotechnologia oraz inne sposoby wspierające prokreację, zgodne z nauką Kościoła, są dziś tak mocno wspierane – mówił biskup rzeszowski, Jan Wątroba podczas konferencji naukowej „Naprotechnologia w diagnostyce i leczeniu niepłodności”.
11 marca 2016 r., już po raz drugi, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Uniwersytet Rzeszowski oraz Centrum Medyczne „Medyk” w Rzeszowie, zorganizowali konferencję naukową na temat naprotechnologii. Konferencja odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego. Podczas konferencji przedstawiciele środowiska medycznego, uniwersyteckiego, instruktorzy metody NaProTECHNOLOGY oraz przedstawiciele Kościoła zastanawiali się jak pomóc rodzinom oczekujących na dziecko i nad efektywnością leczenia za pomocą naprotechnologii.
Konferencja składała się z trzech sesji. W pierwszej wystąpił m.in. Jarosław Pinkas – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Minister powiedział, że rząd zrezygnował z programu in vitro na rzecz programu, który będzie bardziej efektywny. Zapowiedział powstanie kompleksowego programu edukacyjnego i profilaktyki zdrowotnej mającej na celu zwiększenie dzietności oraz powstanie Wojewódzkich Ośrodków Leczenia Niepłodności. Kompleksowa pomoc dla par, w dobrze przygotowanych ośrodkach, ma być podstawą programu rządowego. Taki ośrodek, jako jeden z pierwszych, powstanie przy Uniwersytecie Rzeszowskim.
Stanisław Mazur – dyrektor Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie – przedstawił efekty realizacji programu zdrowotnego „Program wsparcia leczenia niepłodności mieszkańców Podkarpacia metodą Naprotechnologii na lata 2014-2016”. W ubiegłym roku w programie finansowanym przez Samorząd Województwa Podkarpackiego wzięło udział ponad 250 par i urodziło się 25 dzieci. Program jest kontynuowany także w 2016 r.
W drugiej sesji swoje wystąpienia zaprezentowali specjaliści od metody NaProTECHNOLOGY oraz lekarze zajmujący się zdrowiem prokreacyjnym. W trzeciej sesji wystąpienia dotyczyły głownie zagadnień etycznych. Ksiądz dr Tomasz Fularz – bioetyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie – mówił o reakcji małżonków na postawioną diagnozę niepłodności, natomiast dr hab. Jakub Pawlikowski z Zakładu Etyki i Filozofii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – o opiece nad pacjentami z problemami niepłodności.
W spotkaniu uczestniczył biskup rzeszowski, Jan Wątroba – przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Ordynariusz diecezji rzeszowskiej podziękował zebranym za podejmowane wysiłki w trosce o małżeństwo i rodzinę. Zwrócił uwagę, że w działania wspierające programy prorodzinne realizowane zgodnie z nauką Kościoła, włącza się Episkopat Polski, a także poszczególne diecezje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.