O pieniądzach w życiu chrześcijanina
25 lipca 2013 | 10:44 | pab / pm Ⓒ Ⓟ
Kto z was chciałby być bezdomnym, chorym, żebrakiem, bezrobotnym? – od tego pytania zaczął swoją konferencję do młodzieży zgromadzonej na 26. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w Kalwarii Pacławskiej ks. Jacek „Wiosna” Stryczek, twórca inicjatywy Szlachetna Paczka.
Nawiązał tym do słów papieża Franciszka na temat miłości ubogich.
Ks. Stryczek mówił, że w życiu musimy umieć radzić sobie z porażkami, ale musimy też nauczyć się wygrywać. – Jeśli stawiamy sobie wymagania, to wygrywamy. Jeśli mamy się czegoś nauczyć to właśnie wygrywania – powiedział.
Jego zdaniem, żeby pomagać ubogim, samemu trzeba umieć sobie radzić. Podkreślił, że pieniądze wcale nie są czymś złym, wręcz przeciwnie – są potrzebne, ale trzeba umieć nimi dysponować. – Pieniądze są dobrym weryfikatorem czy jesteśmy wierni w drobnych sprawach. Jeśli ktoś dobrze umie zarządzać finansami, Bóg powierzy mu większe zadania do wykonania, odpowiedzialność za czyjeś życie duchowe – stwierdził kapłan.
Eucharystia w środę była połączona z bierzmowaniem 9 osób z ośrodka leczenia uzależnień „San Damiano”. Przewodniczył jej bp Stanisław Jamrozek. W homilii powiedział, że wejście na górę kalwaryjską pozwala wiele zobaczyć. Ale wcześniej konieczna jest wspinaczka. – Można stać w miejscu i nic nie widzieć, dopiero krocząc drogą Boga dostrzegamy rzeczy, które wcześniej były dla nas niewidoczne – powiedział.
W środę odbyło się również nabożeństwo przemienienia, które wprowadziło uczestników FSM w sakrament pojednania. Przekraczając próg kościoła każdy otrzymywał bilet, na którym widniała odciśnięta dłoń – symbol dłoni Jezusa – a na niej imię uczestnika. – Imię każdego z nas jest wyryte na Jego świętych dłoniach, okaleczonych gwoźdźmi, które przygarniają wszystkich utrudzonych i obciążonych. Kiedy Jezus chodził po ziemi, już wtedy modlił się o świętość każdego z nas. Na długo przed naszymi narodzinami zaplanowała nas i prosił Ojca, abyśmy mogli stawać się świętymi – tłumaczył prowadzący nabożeństwo o. Marcin Drąg.
Podczas nabożeństwa kapłan poświęcił wodę, którą następnie wszyscy zgromadzeni zostali pokropieni. Na twarzach Młodych ludzi pojawiały się uśmiechy. – Każdy uśmiech wynika z radości serca, które cieszy się na wspomnienie, wydarzenia podobnego do chrztu – wyjaśnił o. Marcin Drag.
Wieczorem zagrał raper Frenchman, a potem odbył się przedpremierowy pokaz reportażu „Murzasichle”. W oglądanie wprowadził obecnych Marek Nowicki – dziennikarz telewizyjny, który wraz z żoną Małgorzatą jest autorem tego dokumentu.
26. Franciszkańskie Spotkanie Młodych odbywa się w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Potrwa do najbliższej soboty. Jego hasło to: „Projekt Mesjasz – Tabor”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.