O priorytetach i planach – nowe władze Katolickiego Stowarzyszenia. „Civitas Christiana”
19 lipca 2023 | 11:58 | Izabela Tyras | Warszawa Ⓒ Ⓟ
„Civitas Christiana” ma nowe władze. Na czele zarządu stoi od 23 maja młody historyk Kamil Sulej. Jedną z priorytetowych misji tego stowarzyszenia jest formowanie świeckich katolików, zgodnie z nauczaniem Kościoła, w duchu wartości i zasad katolickiej nauki społecznej.
„Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości” – na te słowa bł. Prymasa Wyszyńskiego powołuje się nowo wybrany prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Jest on także konsultorem Rady ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. Sulej przypomina, że nowy kierunek działania stowarzyszenia (które powstało na bazie dawnego Stowarzyszenia PAX) wyznaczył św. papież Jan Paweł II, kiedy do delegacji Civitas na placu św. Piotra w Rzymie 20 kwietnia 1994 r. zwrócił się słowami: budujcie civitas christiana.
Jak podkreśla Kamil Sulej tym co wyróżnia stowarzyszenie spośród innych ruchów i wspólnot jest działalność oparta na czterech filarach: formacji biblijnej, promocji katolickiej nauki społecznej, promowanie autorytetów i dziedzictwa bł. Stefana Wyszyńskiego, który jest patronem organizacji.
– Na przestrzeni ostatnich lat zauważyliśmy potrzebę prowadzenia wytężonej pracy ewangelizacyjnej, która wykorzystując dostępne narzędzia, będzie skutecznie formować zarówno osoby młode, jak i te dojrzałe. Dlatego realizując Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej i związane z nim inicjatywy m.in. warsztaty czy Spotkanie Młodych z Biblią, dostrzegamy szansę na duchowy rozwój wielu osób, a zwłaszcza młodych – zauważa prezes Stowarzyszenia.
Konkurs biblijny jest jednym z największych i najważniejszych dzieł podejmowanych przez organizację. – Przyświeca mu wezwanie „Poczuj radość Ewangelii”. Dotychczas na nasze zaproszenie odpowiedziało 500 000 uczestników z 1500 szkół ponadpodstawowych. Liczne świadectwa wskazują, że przez 27 lat, bo w tym roku odbyła się już 27. jego edycja, konkurs biblijny uformował wiele osób, które swoje życie oparły na Ewangelii – podkreśla Kamil Sulej, dodając, że uczestnicy przyznają, że konkurs stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.
Prezes zwraca uwagę także, że istotną działalnością Stowarzyszenia jest Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, który wyróżnia się praktycznym promowaniem KNS-u. Metoda taka sprawia, że odbiorcy mają możliwość oceny zachodzących zjawisk społecznych, często z własnego doświadczenia oraz bezpośredniego zaangażowania.
Po okresie intensywnych przygotowań w 2013 r., stowarzyszanie przyjęło za patrona kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreśla Sulej „odpowiedzialnie i w pełni świadomie podjęliśmy się wielkiego zadania, jakim jest upowszechnianie jego dziedzictwa, popularyzowanie aktualności nauczania, a także ukazywanie sylwetki niezłomnego Prymasa Tysiąclecia, młodemu pokoleniu Polaków”.
„Civitas Christiana” jest organizatorem wielu wydarzeń mających na celu ukazywanie aktualizacji nauczania patrona m.in. poprzez cykl szkoleń dla katechetów i nauczycieli pt. „Wierzyć, działać i zwyciężać jak Prymas Tysiąclecia”, czy pokazy filmu „Prorok” połączone ze spotkaniami autorskimi.
Stowarzyszenie konsekwentnie promuje autorytety m.in. przyznając ogólnopolskie nagrody. Najstarsza z nich to Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka. Należy do grona prestiżowych wyróżnień niepaństwowych przyzwanych w dziedzinie kultury. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Roman Brandstaetter, Ernest Bryll, Zofia Kossak, ks. Jan Twardowski, Krzysztof Penderecki, abp Ignacy Tokarczuk, prof. Krzysztof Szwagrzyk i wielu innych.
Na pytanie: co „Civitas Christiana” może dziś wnieść do życia społecznego i kościelnego, nowy prezes odpowiada: „poprzez działania staramy się łączyć doświadczenie i umiejętności członków, którzy poprzez swoje zaangażowania dają świadectwo prawdy i oddania dla Kościoła i Ojczyzny. Budując Civitas Christiana pragniemy formować ludzi Kościoła, aby poprzez swoje posłannictwo i działalność dawali autentyczne świadectwo. Natomiast umiejętność tworzenia relacji, stwarza przestrzeń do społecznego oddziaływania zgodnie z nauczaniem naszego patrona”.
23 maja 2023 r. Delegaci Walnego Zebrania Stowarzyszenia wybrali nową Radę Nadzorczą, a ta wyłoniła nowy Zarząd. Składa się on z osób, pochodzących z różnych regionów, bo w takich strukturach działa organizacja. – To ludzie, którzy są w stowarzyszeniu od wielu lat – mówi prezes Sulej. – To, co jest najważniejsze to fakt, że każdy z nas ma doświadczenie pracy w strukturach terenowych. Myślę, że wszyscy członkowie Zarządu doskonale rozumieją cel, do jakiego stowarzyszenie zostało powołane oraz sedno jego działalności. Podejmując się realizacji projektów ogólnopolskich, staramy się, aby były one skierowane do wszystkich członków, a jest to o tyle istotne, że pomaga określić charakterystykę całego stowarzyszenia. W moim przekonaniu jest to ogromy atut obecnego Zarządu, który charakteryzuje się doświadczeniem rozumienia stowarzyszenia i kierunku, w którym ono zmierza, a także kształtu, w jakim chce być prezentowane – twierdzi nowy prezes „Civitas Christiana”.
Nową Radę Nadzorczą tworzą: Sławomir Józefiak, Piotr Sutowicz, Marcin Sychowski, Anna Rybak, Jan Juszczak i Tomasz Nakielski. W Zarządzie znaleźli się: Mateusz Zbróg, Estera Ryczek, Kamil Sulej, Marcin Sułek, Mateusz Gawroński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.