O. Skupień: zapraszam wszystkich do naszego domu na Lednicy
20 września 2023 | 15:30 | ar | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Zapraszam wszystkich do naszego domu na Lednicy, w którym jesteśmy, mieszkamy i czekamy na was. Chcemy, by nasz dom był również Waszym domem – podkreślił o. Jacek Skupień odpowiedzialny za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich. Ojcowie dominikanie przejęli w tym roku od Stowarzyszenia LEDNICA 2000 im. o. Jana W. Góry OP organizację modlitwy młodzieży na Polach Lednickich. Są także odpowiedzialni za Dom Spotkań i Ośrodek Duszpasterski na Polach Lednickich, który wraz z nimi rozpoczął nową działalność.
W rozmowie z KAI o. Jacek Skupień wyjaśnił, że lednicki ośrodek jest otwarty na wszystkich, którzy chcą przyjechać. Zaznaczył, że miejsce to cieszy się „dobrą marką”, ze względu na skojarzenie z osobą o. Jana Góry, nieżyjącego już pomysłodawcy słynnych spotkać młodych Lednica 2000.
– Zgłaszają się do nas różne pielgrzymki, na przykład grup rowerowych czy wspólnot akademickich, które chcą u nas przenocować. Najprawdopodobniej odbędzie się u nas spotkanie z okazji Dnia Papieskiego oraz zjazd Róż Różańcowych. Można powiedzieć, że to miejsce jest dość oblegane, nieustannie funkcjonuje, żyje swoim życiem – powiedział. Duchowny podkreślił, że każdy jest tu mile widziany i zachęca do organizacji różnych zajęć duchowych czy rekolekcji na terenie Ośrodka.
Od 1 września w Ośrodku na Polach Lednickich na stałe zamieszkali dwaj bracia dominikanie oraz dwie siostry dominikanki. Mieszkają oni w osobnych skrzydłach budynku. Ich misją jest organizowanie działalności wokół tego miejsca.
– Mamy już pewien szkielet długofalowego planu, naszego funkcjonowania tutaj, wciąż pracujemy nad jego doprecyzowaniem. Przede wszystkim będzie nam towarzyszyło hasło przewodnie: „Wybór Chrystusa”, które funkcjonowało już w życiu duszpasterskim prowadzonym przez o. Jana Górę. Sięgamy niejako do jego dziedzictwa, nie odcinamy się, wręcz przeciwnie, chcielibyśmy je realizować w przestrzeni duchowej i w przestrzeni społecznej – podkreślił o. Skupień.
Zaznaczył, że Ośrodek ma się stać miejscem wzrastania w wierze, gdzie będzie głoszony kerygmat, a wierni będą mogli dzielić się własnym świadectwem nawrócenia. Z kolei w przestrzeni społecznej, chodzi o czas, który obecne w Ośrodku osoby duchowne poświęcają innymi.
– Jesteśmy tu obecni, mieszkamy tu, a nasz dom jest otwarty dla wszystkich ludzi, którzy chcą się tu zatrzymać. Ktoś przychodzi tu na Mszę św., ktoś chce porozmawiać, napić kawy itp. Jesteśmy tu obecni, jesteśmy dostępni, czekamy na rozmowy z ludźmi. Ważny jest dla nas właśnie ten dialog, indywidualne spotkanie z drugim człowiekiem. By wierni nie czuli się anonimowi w Kościele i każdy miał możliwość bezpośredniego kontaktu i spotkania w takiej przestrzeni – wyjaśnił dominikanin.
W swojej pracy osoby duchowne zamieszkujące lednicki ośrodek chcą sięgnąć do programu stworzonego przez pomysłodawcę spotkań Lednica 2000. Konkretnie chodzi o motyw odnowienia łaski chrztu, zakończony odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i przejściem przez Bramę-Rybę, która jest symbolem wyboru Chrystusa w naszym życiu.
– Myślimy o stworzeniu możliwości formacji kierowanej do różnych grup, nie na zasadzie wspólnoty, która się zawiązuje i przechodzi pewien etap – wyjaśnił duchowny. Dodał, że chodzi o spotkania formacyjne, które będą odbywały się cyklicznie i każdy będzie mógł wziąć w ich udział. Formuła ma być szeroka i otwarta na szersze grono odbiorców.
– Zapraszam wszystkich do naszego domu na Lednicy, w którym jesteśmy, mieszkamy i czekamy na was. Chcemy, by nasz dom był również Waszym domem. Dom to miejsce, w którym człowiek czuje się bardzo bezpiecznie, u siebie. Zapewniam, że właśnie taką przestrzeń daje nasz dom. Taką przestrzeń daje przecież Kościół, ale przede wszystkim taką przestrzeń daje Jezus Chrystus, ponieważ jest dla każdego. Czerpiemy z Niego przykład i też chcemy być tu obecni dla każdego – zaakcentował o. Skupień. Zachęcił, by kontaktować się w tej spawie za pośrednictwem maila: lednica@dominikanie.pl
O. Robert Głubisz, przeor poznańskich dominikanów, podkreślił, że w dzisiejszych czasach należy przede wszystkim odpowiadać na nowe potrzeby Kościoła. – Chcemy oferować pomoc duchową dla osób zagubionych. Tak, by Lednica stała się miejscem powrotu do siebie, powrotu do Boga. Nie ograniczamy się do jednej rzeczywistości, chcemy zbudować środowisko razem ze wspólnotą lednicką – wyjaśnił przeor poznańskich dominikanów. Dodał, że miejsce to stanowi dom filialny klasztoru poznańskiego, a więc podlega poznańskiemu klasztorowi.
– Chcemy organizować rekolekcje, konferencje, zloty, by wykorzystać zapał, jaki można było zobaczyć podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych „Lednica 2000”. Nie chcemy ograniczać się tylko do jednego, wielkiego wydarzenia. Ośrodek Duszpasterski powinien być całorocznym miejscem spotkań, ciekawych inicjatyw, które pozwolą kształtować młodzież, ale i rodziny – wyjaśnił duchowny.
O. Robert Głubisz przyznał, że jest pełen podziwu dla uczestników tegorocznego spotkania młodzieży w Lednicy, które w tym roku zgromadziło ok. 15 tysięcy osób i chciałby wykorzystać ten potencjał.
– Jechali czasem specjalnie po to, żeby w ten jeden dzień spotkać się, pomodlić wspólnie. Widać, że wiernym ta wspólnota jest potrzebna. To nie był piknik. Młodzi szukali też ciszy, skupienia, Mszy św, spowiedzi czy adoracji, wspólnego wpatrywania się w Pana Boga – ocenił.
Przyszłoroczne Ogólnopolskie Spotkanie Spotkanie Młodych „Lednica 2000” odbędzie się w sobotę 1 czerwca 2024 roku – poinformowali organizatorzy.
LEDNICA 2000 to dzieło ewangelizacyjne, które zainicjował w 1997 roku, wraz ze świeckimi wolontariuszami, duszpasterz akademicki, dominikanin o. Jan W. Góra OP, zainspirowany nauczaniem św. Jana Pawła II. Gromadził młodych co roku wokół symbolicznej Bramy-Ryby, symbolu odwołującego się do początków chrześcijaństwa.
Osoba i nauczanie św. Jana Pawła II, duchowego twórcy Lednicy, budowanie osobistej relacji z Chrystusem oraz odkrywanie wiary na nowo poprzez czerpanie ze skarbca tradycji i historii Kościoła to filary Lednicy.
Organizatorzy jednocześnie proszą o finansowe wsparcie przedsięwzięcia. Wpłat można dokonać na konto o numerze: 35 1600 1462 1869 1515 4000 0001. Adres: Dominikanie Klasztor Matki Bożej Różańcowej, ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.