O. Wallner: bł. Paulina rozwinęła nowy typ misji
23 maja 2022 | 15:56 | ts (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Beatyfikowana 22 maja w swoim rodzinnym Lyonie założycielka Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM), bł. Paulina Jaricot, „rozwinęła zupełnie nowy typ misji”. „Nie miał on nic wspólnego z kolonizacją, czy narzucaniem kultury, ale miało to być po prostu krzewienie miłości Chrystusa. Żarliwie pragnęła, aby jak najwięcej ludzi doświadczyło miłości Chrystusa”, powiedział w rozmowie z portalem Vatican News dyrektor austriackiego „Missio”, o. Karl Wallner. Cysters z opactwa Heiligenkreuz przebywa w Lyonie, gdzie z okazji beatyfikacji Pauliny Jaricot odbywa się doroczne zebranie ogólne krajowych dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych. W przeddzień jej beatyfikacji dyrektorzy PDM odwiedzili dom, w którym żyła i zmarła nowa błogosławiona.
O. Wallner przyznał, że dla Papieskich Dzieł Misyjnych spotkanie było niejako powrotem do korzeni. Odbyło się w 200. rocznicę założenia przez 23-letnią wówczas Paulinę Marię Jaricot (1799-1862), dzieła wspierającego działalność misyjną Kościoła i „w sto lat od chwili, gdy papież Pius XI nadał nam nazwę Papieskich Dzieł Misyjnych. „Ten charyzmat stale odczuwamy”, stwierdził dyrektor austriackiej „Missio”.
Podczas Mszy św. przy grobie świeckiej misjonarki dyrektor krajowy PDM z Tanzanii przyznał ze wzruszeniem, że „bez Pauliny wiara chrześcijańska nie dotarłaby do nas”. Informując o tym o. Wallner zwrócił uwagę w rozmowie z Vatican News na ducha optymizmu w bardzo żywym Kościele w krajach Południa, gdzie panuje wielka siła wiary i entuzjazmu. „Z drugiej strony, w krajach tradycyjnie chrześcijańskich `wszystko się kurczy`, tak jak w 1822 r. za czasów Jaricot we Francji” – powiedział o. Wallner dodając, że „trzeba głosić wiarę na nowo każdemu pokoleniu, bo wiary nie da się spakować do walizki, każde pokolenie musi ją zdobywać na nowo”.
Zdaniem austriackiego cystersa epoka misyjna, której można się było spodziewać po zakończeniu Soboru Watykańskiego II, „nie została urzeczywistniona”. Dlatego też postrzega „przede wszystkim jako wyzwanie fakt, że misja światowa nie jest u kresu, ale na początku”. W tym kontekście podkreślił, że umocniła go niedawna reforma Kurii, która przesunęła Kongregację Ewangelizacji Narodów na pierwsze miejsce jako Dykasterię ds. Ewangelizacji, a jej prefektem jest osobiście papież. Ta dykasteria powstała z połączenia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, których dotychczasowi szefowie zostali proprefektami. „Wyraźnie świadczy o tym fakt, że konstytucja apostolska reformująca Kurię Rzymską nosi tytuł 'Praedicare Evangelium’ – `Głosić Ewangelię`. I to jest właśnie nasze podstawowe zadanie”, powiedział dyrektor krajowy austriackiej Missio. Reforma wejdzie w życie 5 czerwca.
Beatyfikacja Pauliny Jaricot odbyła się 23 maja w jej rodzinnym Lyonie. Uroczystościom z udziałem 12 000 wiernych przewodniczył kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów.
W 1819 r., w wieku 20 lat, bł. Jarico założyła pierwszy oficjalny katolicki świecki ruch misyjny. Trzy lata później, 3 maja 1822 r., przekształcił się on w „Stowarzyszenie Rozkrzewiania Wiary”, które po stu latach, w 1922 r., papież Pius XI ogłosił jednym z czterech dzieł papieskich bezpośrednio podległych głowie Kościoła katolickiego. Obecnie Papieskie Dzieła Misyjne działają w ponad 140 krajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.