O. Wichowski: Objawienie Pańskie to święto misjonarzy
06 stycznia 2011 | 11:34 | jm Ⓒ Ⓟ
„Uroczystość Objawienia Pańskiego to święto misjonarzy. To jedno z trzech najważniejszych świąt w kalendarzu Kościoła powszechnego obok Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego” – przypomniał w rozmowie z KAI Andrzej Wichowski CSSp, przełożony polskiej prowincji misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego.
Prowincjał dodał, że wspomnienie Trzech Króli uwypukla ten moment, w którym Chrystus ukazał się w swojej ludzkiej postaci „osobom spoza kręgu rodzinnego”, czyli magom, którzy przybyli, aby złożyć mu pokłon. Idąc dalej, niezwykłym kontynuatorem tego dnia Objawienia Pańskiego był św. Paweł, który dla nas zrobił tak wiele. On objawił Chrystusa światu pogańskiemu, zaniósł go na inny kontynent, do innych krajów – podkreślił.
Zakonnik uważa, że Objawienie Pańskie dokonuje się w każdym człowieku w momencie, kiedy udaje się mu pokonać to wszystko, co go od Chrystusa odłącza. – Myślimy w sposób szczególny o misjonarzach, którzy objawiają Chrystusa na innych kontynentach, w innych krajach, zgodnie z regułą życia, wszędzie tam gdzie Ewangelii nie słyszano bądź słyszano o niej niewiele – stwierdził prowincjał.
Ojciec Józef Zwoliński CSSp pracował m.in. przez dziewięć lat w Senegalu. – Święty Jan powiedział, że Bóg jest miłością, czyli jest to objawienie się miłości nie tylko pewnej grupie ludzi, ale całemu światu. Być chrześcijaninem i być misjonarzem to nie trzymać tej radości, dobrej nowiny dla siebie, ale dzielić się nią z innymi. Dlatego nasze myśli, nasze modlitwy kierują się ku misjonarzom, którzy w zmartwieniu i trudnych warunkach robią wszystko, aby ta miłość była objawiona drugiemu człowiekowi – zakończył misjonarz.
Polscy misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego pracują dzisiaj na misjach w różnych krajach świata, m.in.: na Mauritiusie, Madagaskarze, w Meksyku, Kamerunie, Senegalu, RPA, Brazylii, Paragwaju, Kanadzie, Francji i Belgii. Zgromadzenie cały czas przedkłada pierwszą ewangelizację nad inne prace apostolskie. Poza budowaniem Kościoła tam, gdzie on jeszcze nie istnieje, ojcowie poświęcają się szkolnictwu, zajmują się losem emigrantów, a także duszpasterstwem i pracą rekolekcyjną.
Obecnie działa ponad 80 polskich misjonarzy, z czego w Polsce pracuje ponad 50 zakonników. Na świecie pracę misyjną prowadzi dzisiaj ok. 3 tys. duchaczy różnych narodowości w 61 krajach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.