O wolności i jej zagrożeniach – jasnogórskie spotkanie przed beatyfikacją prymasa Wyszyńskiego
28 kwietnia 2021 | 12:54 | it | Czestochowa Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego. Wokół Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966 r.”. O wolności i czyhających na nią zagrożeniach mówili prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo.
– Akt Milenijny był potrzebą chwili, ale nie wypływał z emocjonalnej egzaltacji, ale głębokiej refleksji. Musimy wciąż na nowo nauczyć się rozumieć ten dokument, odnosić go do siebie i wprowadzać w nasze życie osobiste i społeczne – mówił rozpoczynając spotkanie o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego.
Beata Mackiewicz wskazywała, że w czasach zniewolenia komunistycznego, łamania praw człowieka, konwencji międzynarodowych, Prymas dostrzegł konieczność oddania Polski i Kościoła pod opiekę Matki Najświętszej. Swoim zawierzeniem i oddaniem Narodu Maryi odwoływał się także do tradycji, aktów i ślubów składanych przez władców, hierarchów i lud na przestrzeni wieków.
Akt milenijny, według kardynała Wyszyńskiego, był aktem wiary. Wiary, w to, że przez wstawiennictwo Matki Bożej zdołamy przekazać wiarę, tradycję, kulturę, język kolejnym pokoleniom, że nie poddamy się systemowi, który chce nas zniewolić.
Z kolei prof. Andrzej Nowak wskazywał, że Akt Milenijny zmienił naszą historię. – Misja, odwaga, naród – te rzeczywistości spotkały się w życiu kard. Wyszyńskiego z dziejami państwa polskiego i wpływały na nie, mówił prelegent. Przypomniał, że komuniści uważali Kościół za główne zagrożenie wolności w Polsce, dlatego prawo wolności od religii miało stać się prawem fundamentalnym. Prof. Nowak zauważył, że tak dzieje się i dzisiaj, choć te same hasła wygłaszane są jeszcze bardziej brutalnym i wulgarnym językiem. „Treść jest ta sama, wolność polega na uwolnieniu się od Kościoła i odpowiedzialności, o której w kontekście wolności mówi Kościół” – podkreślał.
Źródłem wolności, według Prymasa Tysiąclecia, nie jest abstrakcyjna niewola, ale Bóg. A istotą właściwego rozumienia wolności jest miłość. Teologia wolności kard. Wyszyńskiego opiera się na zdolności do miłowania Boga i drugiego człowieka, a także Ojczyzny – wskazywał historyk.
– Budowanie wolnej Polski, na miarę marzeń snutych przez Polaków pod zaborami, na miarę współczesnych pokoleń nie może polegać na odcięciu się od historii, kultury, od wiary. Nie ma wolności bez miłości – przypominał prof. Nowak. A dziś, jakby zadając kłam nauczaniu Prymasa – mówił prelegent – wolność ma polegać na wykrzyczeniu słów nienawiści, doprowadza to do nadużycia wolności – a jak uczy nas historia takie działanie skutkuje utratą niepodległości – podsumował swój referat prof. Andrzej Nowak przywołując nadużywanie przez polską szlachtę w XVIII wieku przywileju „liberum veto”.
– Jasnogórskie spotkania w oczekiwaniu na beatyfikację mają nie tylko przybliżyć współczesnym Polakom postać i nauczanie kardynała przed jego beatyfikacją, ale też wskazać na aktualność jego przesłania w XXI wieku. To właśnie uczynili dzisiejsi prelegenci – powiedział na zakończenie spotkania o. Samuel Pacholski.
Przeor Jasnej Góry, przypominając, że w tym obchodzimy też 30. rocznicę IV pielgrzymki Jana Pawła II i Światowych Dni Młodzieży w Polsce, przywołał jego nauczanie i wskazał na podobieństwa w pojmowaniu wolności przez Prymasa Tysiąclecia i Papieża Polaka. Dla obu oddanie się w niewolę Matce Bożej było aktem największej wolności, ta bowiem jest odwróceniem się od zła i zwróceniem się do dobra.
Ostatnie spotkanie w cyklu „W drodze do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia” tradycyjnie zakończył Apel Jasnogórski i nocne czuwanie w intencji wyniesienia na ołtarze kard. Stefana Wyszyńskiego. Decyzją papieża Franciszka uroczystość ta odbędzie się 12 września.
Zapis spotkania oraz poprzednich wykładów z cyklu odnaleźć można na kanale Jasnej Góry na portalu YouTube, a także na profilu facebookowym Radia Jasna Góra.
Organizatorami spotkań są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.