O. Zieliński z Lwowa na Groniu Jana Pawła II: wypłyń na głębię!
21 września 2020 | 08:20 | rk | Andrychów Ⓒ Ⓟ
„Wypłyń na głębię i trzymaj się Chrystusa” – wezwał o. Sławomir Zieliński OFM Conv., dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego archidiecezji lwowskiej, który 20 września modlił się na Groniu Jana Pawła II w Beskidzie Małym. Mszy św. w górskiej kaplicy u stóp Leskowca przewodniczył ks. Krzysztof Ciurla, administrator podbeskidzkiej parafii w Czernichowie.
W kazaniu franciszkanin nawiązał do słynnych słów Jana Pawła II z inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II – „Nie lękajcie się”, a także przypomniał słowa papieża-Polaka wypowiedziane w 2001 r. podczas pielgrzymki na Ukrainę – „Duc in altum! Wypłyń na głębię, wypłyń na głębie lwowski Kościele łaciński!”
Franciszkanin przyznał, że to, iż dziś pracuje we Lwowie służy wsłuchaniu się i odpowiedzi na papieskie wołanie z Placu św. Piotra w 1978 r. „To było obudzenie katolików w różnych krajach i miejscach. To było to odważne słowo, za którym poszło bardzo wielu. Gdzieśmy zostawili to słowo? Gdzieśmy zostawili tę odwagę?” – pytał kaznodzieja i wskazał na inne słowa świętego papieża – podczas pielgrzymki na Ukrainie, gdy Ojciec Święty mówił w Lwowie: „Duc in altum! Wypłyń na głębię, wypłyń na głębie lwowski Kościele łaciński! Pan jest z Toba! Nie lękaj się trudności, które także dzisiaj stają na twej drodze. Z Chrystusem odniesiesz zwycięstwo! Odważnie dąż do świętości: w niej kryje się niezawodna obietnica prawdziwego pokoju i trwałego postępu”.
Jak zauważył zakonnik, były to słowa skierowane do Kościoła, który „ciągle powstaje z kolan”. „Te słowa dziś powtarzam. Bracie i siostro, wypłyń na głębię, aby w waszym życiu zwyciężały wiara, nadzieja i miłość” – dodał.
Mszę św. z udziałem licznych pielgrzymów uświetniała orkiestra OSP z Czernichowa i Tresnej. Po liturgii ratownicy wadowickiej sekcji Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego szkolili turystów w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Groń Jana Pawła II w Beskidzie Małym to jedyny szczyt górski w Polsce noszący imię papieża-Polaka. Wzniesienie liczy 890 metrów n.p.m. Znajduje się tu kaplica postawiona w 1995 r. oraz stalowy krzyż z 1991 r., poświęcony „ludziom gór”.
W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 r., oraz podarowane przez papieża różańce. Nieopodal znajduje się Droga Krzyżowa z rzeźbionymi stacjami, kilka mniejszych kapliczek, dzwonnica i pomnik Jana Pawła II. W kaplicy cyklicznie odprawiane są Msze św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.