Oazowicze z diecezji płockiej spotykają Boga na górskich szlakach
05 lipca 2024 | 16:22 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Małe Ciche, Biały Dunajec i Murzasichle – to trzy miejsca, w których odbywają się letnie Oazy Ruchu Światło-Życie dzieci i młodzieży z diecezji płockiej. Msze św., grupki dzielenia, namiot spotkania, ale też zajęcia sportowe i wędrówki po górach mają sprawić, że wejdą w osobistą relację z Jezusem. Oazowiczów odwiedził biskup Szymon Stułkowski. – Podczas Oazy rodzi się wspólne zaufanie – podkreśla ks. Piotr Gadomski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji płockiej.
Każdy dzień pobytu na Oazie w Tatrach niesie za sobą nowe doświadczenia duchowe i formacyjne. Uczestnicy poszczególnych turnusów codziennie uczestniczą w Eucharystiach i nabożeństwach, grupkach dzielenia (chętnie opowiadają wtedy o przeżywanych problemach, zwierzają się, dzielą radościami i obawami), namiocie spotkania (czyli medytacji słowem Bożym), a także dwóch szkołach: muzycznej i liturgicznej, gdzie poznają zagadnienia związane z Eucharystią i rokiem kościelnym).
W programie formacji są też wieczory pogodne, gry sportowe i planszowe, i wędrówki górskie. Tradycyjnie nie brakuje wyjazdu do Krościenka – do centrum Ruchu Światło-Życie i modlitw przy grobie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Oazowiczów odwiedził też biskup płocki Szymon Stułkowski. Modlił się z nimi, uczestniczył w wieczorze pogodnym, był sędzią podczas meczu piłki siatkowej, dyskutował z animatorami. Poza tym przewodniczył Eucharystii w kościele dominikańskim w Małych Cichym, gdzie zachęcił oazowiczów do dawania świadectwa wiary oraz tego, aby te rekolekcje „żyły w nich” nawet wtedy, gdy już wrócą do swych domów.
Ks. Piotr Gadomski, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji płockiej uważa, że obecność na Oazie „budzi dojrzałą wiarę, pozwala ją świadomie wybrać, wejść w osobistą relację z Jezusem Chrystusem, czuć się wzywanym do ciągłego nawracania”.
– Widzę, że młodzi ludzie mają u nas poczucie wspólnoty. W swoich środowiskach bywają niezrozumiani ze względu na wiarę w Boga, mają problemy rodzinne czy emocjonalne. Wśród rówieśników na Oazie znajdują się w przestrzeni, w której są akceptowani, każdy z nich ma swoje miejsce i może przeżyć coś dobrego. Rodzi się wspólne zaufanie – zaznacza duszpasterz, który jest także proboszczem parafii w Miszewie Murowanym.
Młodzi pokazują, że to, co dzieje się na Oazie, jest to dla nich bardzo ważne: – Na przykład wielu licealistów wrzuca na Tik-Toka czy Instagram wydarzenia z Oazy. Tym samym dają świadectwo swojej wiary w świecie wirtualnym – akcentuje ks. Piotr Gadomski.
We wszystkich turnusach oazowych w Tatrach (od 28 czerwca do 31 lipca) weźmie udział 147 osób (dzieci i młodzieży) z diecezji płockiej (od szkoły podstawowej po studentów).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.