Jutro 10. rocznica działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI
09 czerwca 2022 | 10:54 | Fundacja Watykańska J. Ratzinger - Benedykt XVI | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Obchody Jubileuszu 10. rocznicy działalności Fundacji Watykańskiej J. Ratzinger – Benedykt XVI w Polsce i w Europie środkowej odbędą się 10 czerwca w Bydgoszczy. Celem Fundacji jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł ks. prof. Josepha Ratzingera.
Uroczystości będą okazją do podsumowania dotychczasowej działalności Fundacji Ratzingera w Polsce i w Europie środkowej, podziękowania wielu instytucjom państwowym, samorządowym, kościelnym, dziennikarskim za dotychczasową współpracę. Szczególnie pragniemy podziękować wielu uczelniom wyższym z kraju, z Europy i z całego świata, za to, że udało się stworzyć platformę współpracy w dziedzinie badań i promocji wyróżniających się naukowców. Jubileusz 10-lecia to również pytania o przyszłość o nowe formy działalności i współpracy.
Fundacja Ratzingera została powołana 1 kwietniu 2010 r. z woli Ojca Świętego Benedykta XVI. Jej celem jest publikowanie, rozpowszechnianie oraz studium dzieł Księdza Profesora Josepha Ratzingera. Fundacja realizuje swoje zadania głównie poprzez: promowanie wiedzy i studiów z zakresu teologii, organizowanie i wspieranie konferencji o wysokiej randze naukowej i kulturowej oraz nagradzanie naukowców wyróżniających się w dziedzinie publikacji i badań naukowych. Współpraca Fundacji Watykańskiej z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy umożliwia prowadzenie na tej płaszczyźnie zaawansowanej współpracy i wymianę poglądów.
Pierwsza konferencja naukowa Fundacji zorganizowana we współpracy z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą odbyła się w Bydgoszczy w dniach 27-28.10.2011 r. Podejmując temat „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju. Dialog kultur, cywilizacji, religii w dobie globalizacji” konferencja ta wpisała się w problematykę dialogu międzyreligijnego w kontekście 25. rocznicy spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami religii świata w Asyżu.
Jednym z doniosłych owoców tej konferencji była decyzja Ojca Świętego Benedykta XVI o utworzeniu w Polsce Centrum Studiów Ratzingera. Jego uroczystego otwarcia dokonał kard. Tarcisio Bertone, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej 11 czerwca 2012 r. Pierwszym dyrektorem Centrum Studiów Ratzingera został ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, a siedziba Centrum znajduje się w Bydgoszczy. Od 2017 r. głównym zadaniem Centrum Studiów Ratzingera jest organizacja działalności Fundacji w Europie środkowej i środkowowschodniej.
Fundacja Ratzingera, kontynuując zadania wyznaczone jej prze Ojca Świętego przy współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, podjęła inicjatywę przyznawania corocznie Nagrody „Ratio et Spes”, aby promować dialog miedzy nauką, filozofią jak i teologią, szczególnie w środowisku kulturowym Europy. W tym roku już po raz trzeci została ona wręczona w Toruniu 19 lutego w czasie Święta Uczelni i w Dniu Nauki Polskiej.
Wydarzenie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą Mszą św. w katedrze bydgoskiej, koncelebrowaną przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, bp. Artur Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP, bp. Wiesława Śmigla, biskupa toruńskiego, bp. Krzysztofa Włodarczyka, biskupa bydgoskiego oraz ks. Federico Lombardiego SI, przewodniczącego Fundacji Ratzingera, dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w czasie pontyfikatu Benedykta XVI i w pierwszych latach pontyfikatu Franciszka.
O 12.30 rozpocznie się w gmachu Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy międzynarodowe sympozjum „Współczesne wyzwania dla społeczeństwa i dla Kościoła w Polsce i w Europie środkowej w perspektywie nauczania Kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI”.
Gości powitają prof. Helena Czakowska – rektor KPSW i ks. dr hab. prof. KPSW Mariusz Kuciński, dyrektor Centrum Studiów Ratzingera.
Planowane jest odczytanie przesłania prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek, jak również wystąpienia: ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, marszałka województw kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz abp. Stanisława Gądeckiego i bp. Krzysztofa Włodarczyka.
Następnie planowana jest część wykładowa. Z prelekcjami wystąpią kolejno: ks. Federico Lombardi SJ („Nauczanie Kościoła i Papieży wobec aktualnych wyzwań społeczeństwa”), ks. prof. Bogdan Ferdek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu („Znaczenie ‘eksperymentu z Bogiem’ dla współczesnej kwestii antropologicznej według Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”), prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN Poznań, „’Europa szczęśliwych syntez’ czy ‘fałszywych dychotomii’?. Czego możemy nauczyć się od Benedykta XVI w czasach kryzysu cywilizacyjnego”), ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie („Wadzenie się Josepha Ratzingera/Benedykta XVI ze współczesnym światem”) oraz red. Krzysztof Tomasik, szef działu zagranicznego KAI („Wyzwania ostatnich pontyfikatów oczami mediów”).
Na zakończenie wydarzenia planowany jest koncert artystyczny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.