Obchody 28. rocznicy istnienia Radia Maryja
07 grudnia 2019 | 08:01 | lk, maj, Radio Maryja | Toruń Ⓒ Ⓟ
Nie możemy się lękać wejść na areopagi pogan i głosić tam Chrystusa – mówił abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP podczas Mszy św. dziękczynnej za 28 lat istnienia Radia Maryja. W homilii podkreślił, że Radio Maryja rozmodliło Polskę a TW „Trwam” obudziła serca i sumienia Polaków. Eucharystia z udziałem licznych przedstawicieli władz państwowych i samorządowych sprawowana była pod przewodnictwem abp Depo w hali widowiskowo – sportowej „Arena Toruń”.
Eucharystia pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo była głównym punktem rocznicowych obchodów. Mszę św. poprzedził różaniec ze słuchaczami i koncert w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej z solistami i aktorami scen polskich. Transmisję z uroczystości przeprowadzała sama rozgłośnia oraz TV Trwam.
W homilii abp Wacław Depo podkreślił, że charyzmatyczny fenomen Radia Maryja, TV Trwam i wielu innych dzieł ewangelizacyjnych w Polsce związany jest z synowskim zawierzeniem Bogarodzicy, o które apelował Jan Paweł II.
– Jaka byłaby Polska dziś, gdyby nie było Radia Maryja i TV Trwam? To radio rozmodliło Polskę a TV Trwam obudziła serca i sumienia Polaków poprzez prawdę w obrazie. Radio ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w ojczyźnie i poza jej granicami – powiedział dziękując za osobę o. Tadeusza Rydzyka.
Abp Depo zadał pytanie, czy Polacy dobrze wykorzystują dane im przez Boga – program millenijny, peregrynację wizerunku Matki Bożej, pielgrzymki Jana Pawła II, peregrynację Maryi w figurze fatimskiej, czy nabożeństwo pierwszych sobót. Z ubolewaniem mówił o mających miejsce ostatnio w Polsce bluźnierstwach, apostazjach, zjawisku wypisywania się dzieci i młodzieży z lekcji religii, manifestacjach o charakterze antychrześcijańskim czy prowokacjach podejmowanych w sztuce.
Za Janem Pawłem II przypomniał, że demokracja nie jest celem samym w sobie i ze nie może być ona oderwana od wartości. Zwrócił uwagę na obecną dziś pokusę neomarksizmu i wprowadzanie – w imię postprawdy – programu wolności od wszystkiego, co w gruncie rzeczy jest buntem przeciw wszystkiemu i wszystkim. Zaznaczył, że takie ujęcie wolności, znane od początku stworzenia, jest ujęciem satanistycznym. – Prawdziwa wolność jest darem współuczestnictwa w Bożym porządku miłości – powiedział.
Podkreślił, że w obecnym Adwencie mamy uczyć się wciąż na nowo codziennych spotkań z Bogiem. Zaapelował też, by nie lękać się wchodzić na areopagi pogan i głosić tam Chrystusa.
Przed Eucharystią obecnych w Toruniu hierarchów i polityków przywitał dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.
Minister Adam Kwiatkowski odczytał list, jaki w związku z uroczystością wystosował Prezydent RP Andrzej Duda. „W całej Polsce jest tylko jedno takie radio – napisał. Podkreślił, że jest to dzieło, które realnie wpłynęło na bieg polskiej historii. Przypomniał, że powstało w czasie wielkiego chaosu i niepewności, kiedy to – być może nawet bardziej niż w czasach komunistycznych – trzeba było przypominać o podstawowych wartościach. Zwrócił uwagę, że Radio Maryja współtworzy pluralizm opinii w Polsce mówiąc o problemach, które inni wolą pomijać milczeniem. „Jest za co dziękować” – zaznaczył Prezydent.
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak odczytał list prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Wyraził on wdzięczność za Radio Maryja, wszystkie dzieła powstałe pod patronatem o. Tadusza Rydzyka, za wszystkich współpracowników, sympatyków i słuchaczy oraz za poparcie okazane partii w ostatnich wyborach parlamentarnych. Zwrócił też uwagę na konieczność mobilizacji przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.
Życzenia wszelkiej pomyślności, kolejnych lat i kolejnych jubileuszy, i coraz większej liczby słuchaczy w imieniu premiera Morawickiego i własnym – przekazał minister Jacek Sasin.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja przekraczają granice oceanu, dzięki czemu rozgłośnia jest odbierana także w wielu miejscach zamieszkałych przez Polonię. Poprzez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.
W niedzielę powstanie Radia Maryja świętować będą także mieszkańcy Bydgoszczy. Z tej okazji Mszy św. o godz. 18.00 w tamtejszej katedrze będzie przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.