Obchody 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Płocku z udziałem Prymasa Polski
05 czerwca 2021 | 05:00 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Jubileuszowa Eucharystia z przewodniczeniem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, odsłonięcie pomnika oraz wystawa zdjęć z 1991 roku, znajdzie się w programie wydarzeń 6 czerwca, upamiętniających 30. rocznicę historycznej wizyty św. Jana Pawła II w Płocku. Papież zakończył tu 42. synod diecezjalny, rozmawiał z wiernymi przez okna domu biskupiego i po raz pierwszy w historii pontyfikatu spotkał się z osadzonymi w Zakładzie Karnym.
Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca w czasie czwartej pielgrzymki do Polski w 1991 roku.
Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę 6 czerwca. Rozpocznie je o godz. 14:30 w kościele parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku (na terenie tej parafii była Eucharystia z Papieżem) – czuwanie modlitewne. Poprowadzi je Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
O godz. 15:00 jubileuszowej Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński. Będą ją koncelebrować: biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski, biskup senior Roman Marcinkowski.
Po Eucharystii jej uczestnicy przejdą na Plac Celebry papieskiej z 1991 roku. Zostanie tam odsłonięty nowy pomnik, upamiętniający historyczną wizytę św. Jana Pawła II w Płocku. Autorem projektu jest prof. Stanisław Słonina, wykonała go z brązu Odlewnia Artystyczna Piotra Piszczkiewicza. Około 5-metrowy pomnik został wykonany za środki z Budżetu Obywatelskiego miasta Płocka. Odwołuje się do wizerunku Jezusa Miłosiernego – w Płocku 90 lat temu św. s. Faustyna Kowalska po raz pierwszy zobaczyła Jezusa w obrazie „Jezu ufam Tobie”.
Od 5 czerwca w Muzeum Diecezjalnym w Płocku czynna będzie wystawa ze zdjęciami słynnego płockiego fotografika Jana Waćkowskiego, który towarzyszył Papieżowi podczas pielgrzymki do Płocka i w kronikarski sposób uwiecznił ją na swych historycznych fotografiach. Na wystawie znajdą się też pamiątki z tamtego okresu (m.in. papieski ornat i stuła, kielich z pateną – dar od Papieża, szachy podarowane mu przez osadzonych w Zakładzie Karnym w Płocku, karty wstępu na Mszę św., medale okolicznościowe).
Muzeum Diecezjalne jest czynne od wtorku do piątku w godz. 10:30-14:00, w sobotę w godz. 10:00-16:00.
12 czerwca (sobota) na terenach zielonych przy parafii Świętego Krzyża w Płocku (Podolszyce Północne) – zespół Solo Dios Basta wykona oratorium pt. „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”. Wstęp jest wolny.
***
Papież Jan Paweł II przybył do Płocka na zaproszenie bp. Zygmunta Kamińskiego w czasie IV pielgrzymki do Ojczyzny, odbywającej się pod hasłem „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”, w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. Ojciec święty przypomniał wówczas Polakom treść Dekalogu i przykazania miłości.
W stolicy diecezji płockiej obchodzono wtedy 60. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej (22 lutego 1931 roku), 50. rocznicę męczeńskiej śmierci biskupów męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego (zginęli w 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie, beatyfikowani w roku 1999) oraz finalizowano 42. synod diecezjalny.
W Płocku Papież przewodniczył Eucharystii na placu, który obecnie nosi nazwę Placu Celebry (w sąsiedztwie stadionu klubu sportowego Wisła). Eucharystia z Janem Pawłem II była pierwszą transmisją Katolickiego Radia Płock (obecnie Katolickie Radio Diecezji Płockiej), pierwszej katolickiej rozgłośni radiowej w Polsce po transformacji ustrojowej.
W Płocku Ojciec święty powiedział m.in. „Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu «uczciwość»: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest ona źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju”.
W czasie pielgrzymki ponadto pobłogosławił pomnik sługi Bożego abp. A.J. Nowowiejskiego, spotkał się z osadzonymi na dziedzińcu Zakładu Karnego (było to jedyne więzienie w Polsce, odwiedzone przez papieża), w bazylice katedralnej przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu, podczas którego zamknięto 42. synod diecezji płockiej. Wieczorem rozmawiał z wiernymi z dwóch okien w domu biskupim.
Na zakończenie wizyty Papież podziękował płocczanom za „serdeczne spotkanie”: „Niech ten Płock, który tak głęboko wrósł w dzieje Polski, w dzieje Kościoła, nadal wzrasta i nadal pozwala rosnąć całej wielkiej wspólnocie naszej Ojczyzny. Niech wnosi do wspólnoty naszej Ojczyzny to wielki dobro, które ma do wniesienia, które należy do jego przyszłości i do jego współczesności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.