Obchody 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej
10 kwietnia 2017 | 13:06 | Warszawa / ar / wer Ⓒ Ⓟ
Siedem lat temu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym najważniejsi przedstawiciele polskiego rządu oraz prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Z tej okazji w Warszawie i Krakowie odbyły się uroczyste obchody z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.
Po godz. 8 w warszawskim kościele seminaryjnym odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji osób, które zginęły w katastrofie pod Smoleńskiem. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, ministrowie rządu oraz parlamentarzyści.
O godzinie 8:54 na Krakowskim Przedmieściu odczytano Apel Pamięci, podczas którego wymieniono nazwiska ofiar katastrofy. Kwiaty przed Pałacem Prezydenckim złożył prezes PiS, Jarosław Kaczyński.
Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej, obchodzono również na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach, gdzie modlitwę poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, Naczelny Kapelan Wojskowego Ewangelickiego bp Mirosław Wola oraz Prawosławny Ordynariusz Wojska Polskiego bp Jerzy Pańkowski.
– Byli w drodze na uroczystości w Katyniu, chcieli pochylić się nad grobami pomordowanych, a przede wszystkim chcieli zanosić modlitwę w miejscu uświęconym krwią naszych rodaków. Dzisiaj w siódmą rocznicę katastrofy przychodzimy po to, aby pochylić się nad grobami tych, którzy tam nie dotarli, przychodzimy, aby modlić się w ich intencji, prosić o Miłosierdzie Boże dla nich, ale także dla tych, którzy wciąż przeżywają tragedie rozstania – powiedział bp Guzdek.
Katastrofę smoleńską upamiętniono również w Krakowie, gdzie odbył się pochód ku czci ofiar tragedii. Prezydent Andrzej Duda i Marta Kaczyńska, córka śp. Lecha i Marii Kaczyńskich, uczestniczyli w modlitwie przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu.
– Mam takie oczekiwanie, aby nasze państwo uczyniło wszystko, aby wyjaśnić okoliczności tej katastrofy – powiedział dziennikarzom prezydent po Mszy św.
W Krakowie o godz. 17.30 odbędzie się Msza św. w Katedrze Wawelskiej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marek Jędraszewskiego.
Natomiast w Warszawie od godziny 10:00 do 11:55 i od 12:15 do 15:00 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano blok filmowo-koncertowy. O godzinie 12:00 przewidziano przerwę na modlitwę Anioł Pański, a o 15:00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego.
Uroczystości z udziałem władz państwowych, w tym m.in. premier Beaty Szydło odbędą się o godz. 16.30. przed Pałacem Prezydenckim, gdzie prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie i złoży wiązankę kwiatów przed tablicą poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Wieczorem, o godzinie 19:00 zaplanowano Mszę św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej, która odbędzie się w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Uroczyste obchody w stolicy zakończą się Apelem Smoleńskim i przemówieniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod Pałacem Prezydenckim o godzinie 21:00.
W ramach parlamentarnych obchodów rocznicowych, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski złożyli wieńce przed znajdującymi się w gmachu przy Wiejskiej tablicami ku czci tragicznie zmarłych posłów i senatorów oraz marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego.
Ważnym akcentem sejmowych uroczystości będzie też otwarcie wystawy poświęconej emisji filatelistycznej „Pamiętamy 10.IV.2010”. Przygotowana z inicjatywy Poczty Polskiej S.A i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. ekspozycja składa się z kilku plansz przedstawiających specjalną edycję znaczków pocztowych wydanych w związku z rocznicą katastrofy smoleńskiej.
W katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. zginęli wszyscy członkowie delegacji państwowej zmierzającej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz 18 parlamentarzystów.
Byli to: wicemarszałkowie Sejmu Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, posłowie na Sejm – Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabela Jaruga–Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Arkadiusz Rybicki, Jolanta Szymanek–Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Woda i Edward Wojtas oraz senatorowie Janina Fetlińska i Stanisław Zając.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.