Obchody 74. rocznicy pacyfikacji – symbolu martyrologii wsi polskiej
04 lipca 2017 | 12:11 | dziar | Michniów Ⓒ Ⓟ
Msza św. polowa przy mogile ofiar, koncert, wspomnienia i część oficjalna złożą się 12 lipca na obchody 74. rocznicy pacyfikacji Michniowa, gdzie 12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy wymordowali wszystkich mieszkańców, czyli ponad 200 osób. Najmłodsza ofiara miała 9 dni.
W środę, 12 lipca uroczyste obchody rozpoczną się od Eucharystii z udziałem delegacji władz państwowych i samorządowych, środowisk kombatanckich, szkół, innych spacyfikowanych przez Niemców polskich wsi, potomków rodzin pomordowanych.
– Obchody michniowskie wpisały się na stałe w kalendarium ważnych rocznic regionu, z udziałem m.in. władz wojewódzkich, powiatowych, lokalnych, delegatury IPN, partii politycznych, placówek szkolnych, muzeów i kombatantów z całej Polski – mówi Ewa Kołomańska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Organizatorzy spodziewają się obecności wicepremiera Piotra Glińskiego i prezesa PSL, Władysława Kosiniaka- Kamysza.
Uroczystość uświetni występ Chóru Seniora z Suchedniowa, który zaprezentuje repertuar religijno – patriotyczny. W Michniowie w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. Niemcy w ciągu dwóch dni wymordowali 204 osoby: 103 mężczyzn – w większości spalonych żywcem, 53 kobiety i 48 dzieci, z których aż dziesięcioro miało mniej niż 10 lat.
Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Wymordowanie mieszkańców wsi było odwetem za ich pomoc dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Niemcy nie zamordowali jedenastu osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o podziemną działalność. Osoby te zostały wywiezione do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt wywieziono na przymusowe roboty do Rzeszy. Wieś, po ograbieniu została doszczętnie spalona. Zabroniono odbudowy i uprawiania pól w Michniowie. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.
Tragedia Michniowa urosła do rangi symbolu wszystkich miejscowości spacyfikowanych, których w obecnych granicach państwa jest 817. Tyle krzyży znajduje się na wzgórzu Golgoty Michniowa.
Obecnie w Michniowie trwa przebudowa tradycyjnego, powojennego muzeum w nowoczesną multimedialną placówkę. Autorem koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej jest pracownia Nizio Design International, która projektowała m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Inwestycję dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Muzeum złożyło wniosek o kolejne środki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.