Obchody 75. rocznicy pogromu kieleckiego
16 czerwca 2021 | 16:39 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Obchody 75. rocznicy pogromu kieleckiego, zaplanowane 4 i 8 lipca, zdominowane będą modlitwami wielowyznaniowymi o pokój i pojednanie w Polsce i na świecie.
Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego Bogdan Białek poinformował, że obchody 75. rocznicy pogromu kieleckiego rozpocznie 4 lipca o godz. 13.00 modlitwa z udziałem duchownych wielu religii i wyznań przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim w ich intencji oraz o pojednanie.
O godz. 15.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy Alei IX Wieków Kielc, przejdzie obok Memoriału Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi i zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której w lipcu 1946 r. dokonano mordu na mieszkających tam Żydach.
W kościele akademickim pw. Św. Jana Pawła II przy ul Wesołej 54 w Kielcach odprawiona będzie 8 lipca o godz. 18.30 Msza św. w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pojednanie.
Pogrom kielecki („zajścia antyżydowskie”) miał miejsce w Kielcach 4 lipca 1946 r. Do masowej zbrodni na ludności żydowskiej doprowadziła nieprawdziwa pogłoska o porwaniu i zamordowaniu przez Żydów dziecka, ale także podzielane przez część społeczeństwa nastroje antysemickie (m.in. stereotyp „żydokomuny”) oraz niezrozumiała, niewiarygodna wręcz bierność i nieudolność tych, którzy kierowali formacjami sił porządkowych, mogąca być uznana za przyzwolenie i prowokację.
Trwające wiele godzin zajścia antyżydowskie (z udziałem cywili, milicjantów, funkcjonariuszy UB i żołnierzy z różnych jednostek wojskowych) spowodowały, według śledztwa Instytutu Pamięci Narodowej, śmierć 37 Żydów oraz 3 Polaków. Rannych zostało 35 Żydów. W niektórych dokumentach i publikacjach liczba ofiar jest większa. W dziewięciu procesach oskarżonych zostało 38 osób.
Po pogromie, pod zarzutem odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia, władze komunistyczne przeprowadziły gwałtowną kampanię propagandową wymierzoną w podziemie niepodległościowe, Polskie Stronnictwo Ludowe, Kościół katolicki i władze RP na uchodźstwie.
Zdaniem naukowców IPN, problemem ciągle otwartym i spornym pozostaje pytanie – czy przebieg i dynamika zajść antyżydowskich w Kielcach spowodowane były szeregiem działań o charakterze prowokacyjnym, czy też były wynikiem spontanicznych działań tłumu lub poszczególnych grup ludzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.