Obchody 79. rocznicy mordu na dzieciach żydowskich
22 maja 2022 | 13:46 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
Obchody 79. rocznicy mordu na dzieciach żydowskich dokonanego przez Niemców, odbędą się 23 maja w Kielcach. Przy grobie ofiar na cmentarzu żydowskim niewinne ofiary upamiętni młodzież kieleckich szkół.
Wydarzenie rozpocznie o godz. 15.00 wprowadzenie dr. Marka Maciągowskiego, dyrektora Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który opowie o gehennie i zagładzie kieleckich Żydów podczas II wojny światowej.
Odczytane zostaną nazwiska ofiar oraz przesłanie Stefana Zabłockiego, który wraz z dwoma kolegami uciekł z grupy dzieci przeznaczonej na zagładę. W modlitwie przy grobie dzieci uczestniczyć będzie m.in. Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach.
Uroczystość zorganizowana będzie przez Stowarzyszenie im Jana Karskiego w ramach Roku Pamięci o Ofiarach Kieleckiego Getta ustanowionego przez Radę Miasta Kielce.
Mordu na 45 dzieciach żydowskich Niemcy dokonali 23 maja 1943 roku. Zastrzelili je na cmentarzu żydowskim, uznając za niezdolne do pracy.
Dokonali tego niecały rok po zagładzie getta kieleckiego, kiedy w trzy dni sierpniowe w 1942 roku wywieźli do obozu śmierci w Treblince i tam zamordowali ponad 22 tysięcy Żydów. W Kielcach pozostało około 1 500 Żydów w obozach pracy.
Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które powstało w 2005 roku w Kielcach organizuje w powołanym przez siebie Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu m.in.: zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i innych grup zawodowych, związane z historią i kulturą żydowską, stereotypami, uprzedzeniami, tolerancją. Od marca br. prowadzi w swojej siedzibie świetlicę dla matek i dzieci z Ukrainy.
Co roku Stowarzyszenie upamiętnia ofiary Holokaustu oraz pogromu z 1946 r. Jest też organizatorem m.in. Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.