Obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Michała Kozala
18 czerwca 2023 | 17:57 | ek | Krotoszyn Ⓒ Ⓟ
– Od bł. biskupa Michała Kozala uczmy się zaangażowania i wierności, ale także wrażliwości na ludzką biedę i potrzeby – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie w ramach obchodów 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci bł. bpa Michała Kozala.
Przed Mszą św. kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński odczytał dekret Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Kurii Rzymskiej zatwierdzający bł. Michała Kozala patronem miasta i gminy Krotoszyn.
W homilii bp Damian Bryl odwołując się do Ewangelii o powołaniu apostołów stwierdził, że Chrystus nieustannie powołuje i zaprasza, aby iść i nieść dobrą nowinę o tym, że Królestwo Boże jest blisko.
Zaznaczył, że na powołanie Pana Jezusa odpowiedział bł. Michał Kozal. – Wspominamy go w miejscu szczególnym, gdzie przyjął chrzest, gdzie otrzymał Bożą łaskę i uzdolnienie, żeby żyć Ewangelią. Ten dar, który błogosławiony Michał otrzymał tutaj w waszym kościele, potem mocno i radykalnie podjął. Gdy przypominamy sobie jego postać to najbardziej uderza to, że był on człowiekiem wielkiej wiary, człowiekiem, który podjął łaskę otrzymaną przy tej chrzcielnicy – powiedział celebrans.
Wskazał, że Michał Kozal na każdym etapie swojego życia mocno angażował się w to, żeby Królestwo Boże dotarło do jak największej liczby osób. – I to jest wielkie wyzwanie dla nas dzisiaj, żebyśmy naszą wiarę traktowali poważnie, żebyśmy się w nią angażowali tak jak Michał, nasz błogosławiony – przekonywał kaznodzieja.
Podkreślał, że bp Kozal był wrażliwy na ludzką biedę, o czym świadczy fakt, że po wybuchu wojny został ze swoimi diecezjami, wspierał ich i pomagał, szczególnie, gdy słyszał, że kogoś spotkało jakieś trudne doświadczenie. – Mamy bardzo mocne świadectwo z jego pobytu w Dachau, gdzie sam cierpiał, miał odmrożone ręce i nogi, ale potrafił dostrzec tych, którzy bardziej potrzebowali pomocy. Nie zatrzymywał się na sobie, potrafił wyjść, zobaczyć, pomóc, przekraczać swoje ograniczenia – akcentował biskup kaliski.
Przypomniał fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas uroczystości beatyfikacyjnej w Warszawie. „Niech będzie jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa – Tego, który do końca umiłował” – cytował bp Bryl.
Wraz z bp. Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Aleksander Gendera, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, ks. prał. Adam Modliński, poprzedni proboszcz, ks. kan. Marcin Papuziński, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, proboszczowie krotoszyńskich parafii i kapłani z dekanatu krotoszyńskiego.
Podczas uroczystości modlili się: przedstawiciele władz miasta Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego, delegacje instytucji, organizacji i szkół, rodzina bł. Michała Kozala, mieszkańcy Krotoszyna.
Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.
9 czerwca 2013 r. bł. bp Michał Kozal uchwałą Rady Miejskiej został ogłoszony patronem miasta i gminy Krotoszyn.
Bł. bp Michał Kozal był związany z ziemią krotoszyńską. Urodził się 25 września 1893 r. we wsi Nowy Folwark należącej do parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie, gdzie został ochrzczony i przystąpił do I Komunii św. Uczęszczał do gimnazjum im. Hugo Kołłątaja w Krotoszynie, a po jego ukończeniu wstąpił do seminarium duchownego w Poznaniu. Ostatni rok odbył w seminarium gnieźnieńskim, gdzie 23 lutego 1918 r. przyjął święcenia kapłańskie. Krótko przed wojną został mianowany biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Konsekracja na biskupa odbyła się 13 sierpnia 1939 r. w katedrze we Włocławku.
Bp Kozal został aresztowany 7 listopada 1939 r. i osadzony w miejskim areszcie. Stamtąd był przewieziony do Lądu nad Wartą, Inowrocławia, Poznania, Berlina i Halle. 25 kwietnia 1941 r. trafił do Dachau, gdzie nadano mu numer obozowy 24 544. 26 stycznia 1943 r. bp Kozal został zabity przez Niemców zastrzykiem z fenolu. Jego beatyfikacja miała miejsce 14 czerwca 1987 r. w Warszawie podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Obchody 130. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci bł. Michała Kozala zainaugurowano 28 kwietnia Kongresem 108. Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. Na inaugurację obrad wybrano Krotoszyn, czyli miejsce związane z błogosławionym, aby w kontekście 80. rocznicy męczeńskiej śmierci najmłodszego Biskupa II Rzeczypospolitej, w sposób szczególny uhonorować i przybliżyć duchowość autentycznego przywódcy polskiego duchowieństwa w KL Dachau.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.