Obchody 80. rocznicy śmierci Edyty Stein
30 lipca 2022 | 14:40 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Modlitwy wśród ruin komór gazowych i krematoriów na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau, międzynarodowy wirtualny pomost modlitewny, czuwanie w karmelitańskim klasztorze oraz Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego złożą się 9 sierpnia na oświęcimskie obchody 80. rocznicy śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża, patronki Europy. Wśród uczestników rocznicowych uroczystości będą m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.
Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, zapraszając do udziału w uroczystościach „ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, patronki Europy”, zapowiada, że szczególnym akcentem tego wydarzenia będzie modlitwa o pokój.
„W czasach, kiedy Europa doświadcza dramatu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi, chcemy zwrócić się do Patronki Europy w szczególny sposób, prosząc ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie” – można przeczytać w zaproszeniu.
Obchody rozpocznie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a biskup Augsburga Bertram Meier na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec.
Program sierpniowych uroczystości obejmuje Drogę Modlitewną wzdłuż rampy w byłym obozie Birkenau, która ma być symbolicznym udziałem w ostatniej drodze Edyty Stein. To wydarzenie przygotowano wspólnie z Polską Radą Chrześcijan i Żydów.
Po południu w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaplanowano wirtualny pomost Polska-Niemcy-Japonia, z udziałem studentów katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki i członków Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec. Ta modlitwa o pokój ma także nawiązywać do obchodzonej 9 sierpnia rocznicy zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki w 1945 roku. Ma to być okazja do spotkania i rozmowy w małych grupach na temat wybranych tekstów świętej Teresy Benedykty od Krzyża.
O godz. 17.00 w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Edith Stein urodziła się 12 października 1891 r., w święto Jom Kippur, w zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Ołbinie, przy dzisiejszej ulicy Dubois. Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci handlarza drzewem Zygfryda. Po śmierci ojca dom prowadziła matka – Augusta. W 14. roku życia Edyta zadeklarowała, że jest ateistką. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim germanistykę i historię. Od 1912 r. studiowała w Getyndze pod kierunkiem słynnego fenomenologa Edmunda Husserla. Obroniła u niego rozprawę doktorską „O zagadnieniu wczucia”. Podczas I wojny światowej była pielęgniarką Czerwonego Krzyża.
Dzięki spotkaniu z niemieckim filozofem Maksem Schelerem zaczęła się interesować katolicyzmem. Szereg kolejnych doświadczeń, w tym śmierć znajomego Adolfa Reinacha sprawiły, że Stein przeżyła nawrócenie. Prawdziwą inspiracją była dla niej lektura autobiografii św. Teresy z Avili.
1 stycznia 1922 r. przyjęła chrzest w Kościele katolickim. 14 października 1933 r. wstąpiła do Karmelu w Kolonii i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. Jako karmelitanka bosa napisała pracę poświęconą św. Janowi od Krzyża pt. „Wiedza Krzyża”.
W obliczu narastających prześladowań Żydów na przełomie 1938 i 1939 r. została przeniesiona do Holandii. W 1942 r. podczas masowego aresztowania holenderskich Żydów nie był ominięty także klasztor sióstr karmelitanek w Echt. Edyta została aresztowana. Miała wtedy powiedzieć swojej siostrze Róży: „Chodź, idziemy cierpieć za swój lud”. Prawdopodobnie 9 sierpnia została zagazowana w Auschwitz. Jej ciało zostało spalone.
Jan Paweł II ogłosił Edytę Stein błogosławioną w czasie swej pielgrzymki do Niemiec 1 maja 1987 r. w Kolonii, a świętą – 11 października 1998 r. w Rzymie. Rok później ogłosił ją współpatronką Europy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.