Obchody 82. rocznicy masowej deportacji Polaków na Sybir
13 lutego 2022 | 15:54 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Wzruszające są opisy cierpień, lekceważenia i poniżania człowieka, ale także przykłady niezwykłej solidarności międzyludzkiej w walce o przetrwanie, o zachowanie godności ludzkiej” – powiedział ks. prałat Józef Kubalewski podczas Mszy św. w Sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach. Eucharystia rozpoczęła obchody 82. rocznicy masowej deportacji Polaków na Syberię.
– Oprawcom szło o fizyczną likwidację rodaków z Kresów, w celu kompletnej sowietyzacji tego regionu. Zbrodniarze nie pozwolili zabrać nawet paru walizek, najwyżej kilka tobołków z ubraniami i żywnością. Całe rodziny musiały się zbierać w ciągu zaledwie 30 minut. Przerażonych ładowano do towarowych, bydlęcych wagonów i wywożono aż za daleki Ural. Tragiczna podróż była gehenną, gdyż wielu – od niemowląt po starców – zamarzało lub umierało z głodu – przypomniał ks. prałat Józef Kubalewski.
W tych dramatycznych oraz ekstremalnych okolicznościach – jak zauważył kustosz – przejawia się szukanie i odnajdywanie Boga. – Bóg dopuszczając człowieka do szczególnej misji, daje mu doświadczyć, że nie pozostawi go samego – mówił, zwracając uwagę na wartość i niezmienność słowa Bożego, którego przyjęcie, wiąże się z radykalną przemianą życia. – W Ewangelii widzimy, że prawdziwe szczęście jest dostępne jedynie na trudnej drodze. Łatwa droga, na pierwszym etapie kusząca, wiedzie ostatecznie do dramatu – dodał ks. prałat Józef Kubalewski.
Proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników, zwracając się do zebranych w sanktuarium, podkreślił, że każdy ma poczuć się zaproszony na drogę świętości. – Świętość jest dostępna dla nas wszystkich, odczuwających smutek i brak sprawiedliwości. Jest to droga dla ubogich i cichych, miłosiernych i czystego serca. Pan mówi do nas, byśmy we własnym wnętrzu rozpoznali miłość wobec Niego. Czystość serca, płacz nad dokonującym się złem, pokora i dystans wobec dóbr materialnych, pokora wobec świata – to wszystko przynosi człowiekowi niezwykłą siłę, dzięki której może działać i być szczęśliwym – powiedział.
Dalsza część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Ofiar Sybiru, gdzie wieńce i wiązanki złożyli m.in. byli więźniowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.