Obchody 84. rocznicy deportacji na Syberię (zapowiedź)
08 lutego 2024 | 12:38 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Pomnik Matki Polki Sybiraczki na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach, z modlitwą za ofiary Nieludzkiej Ziemi i wspomnieniem historycznym, jest w tym roku miejscem obchodów 84. rocznicy deportacji mieszkańców regionu na Syberię, które odbędą się w sobotę 10 lutego.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zainauguruje wstępnym słowem uroczystość, a następnie Klaudia Zdeb, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach – przedstawi wspomnienie losów Polaków deportowanych na Syberię, w rysie historycznym.
O godz. 11.30 ks. dr Tomasz Gocel, kapelan „Kieleckiej Rodziny Katyńskiej” i Związku Sybiraków w Kielcach oraz dyrektor Archiwum Diecezjalnego, poprowadzi wspólną modlitwę w intencji zesłanych, zamordowanych, zmarłych i represjonowanych na Nieludzkiej Ziemi. Uroczystość zakończy złożenie kwiatów przy pomniku Matki Polki Sybiraczki.
Monument odsłonięto w 2021 r. Ma 2 metry wysokości i został wykonany z brązu przez kieleckiego rzeźbiarza Stanisława Micka. Przedstawia matkę z małym dzieckiem na ręku oraz przytulonym do jej boku kilkuletnim chłopcem trzymającym tobołek. Pomnik został ustawiony na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach. Rzeźba ma wymiar symboliczny – nawiązuje do tułaczego losu polskich rodzin na Syberii, a wycieńczone postaci mają obrazować trud ekstremalnych warunków życia w sowieckich łagrach.
Lokalizacja pomnika została konsultowana m.in. z prof. Gustawem Zemłą, który jest autorem instalacji „Sen” znajdującej się na skwerze, a nawiązującej do Zbrodni Katyńskiej. Pomnik Matki Polki Sybiraczki stanowi dopełnienie instalacji.
10 lutego 1940 r. wywieziono w głąb Związku Sowieckiego od 140 do 240 tys. mieszkańców Kresów Wschodnich II RP. Polaków wywożono m.in. do obwodów archangielskiego, czelabińskiego, irkuckiego i nowosybirskiego. Kolejne deportacje odbyły się w kwietniu, na przełomie czerwca i lipca oraz w maju 1941 r. Deportowano tzw. „wrogów ustroju”, całe rodziny, inteligencję i wykwalifikowanych robotników.
Z ustaleń historyków wynika, że wszystkie deportacje, które zakończyły się w maju 1941, objęły ok. miliona obywateli Rzeczypospolitej.
Organizatorami wydarzenia są: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, Urząd Miasta Kielce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.