Obchody 98. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami (zapowiedź)
13 sierpnia 2018 | 18:21 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego w uroczystość Wniebowzięcia NMP oraz święto Wojska Polskiego, Bieg Obrońców Płocka 1920 roku oraz uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym złożą się na obchody 98. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami 1920 roku. Zaplanowano je w dniach 15-19 sierpnia, w miejscach związanych z wojną polsko-bolszewicką.
Uczestnicy rocznicowych uroczystości, w tym poczty sztandarowe, zbiorą się w środę 15 sierpnia o godz. 9.30 przed bazyliką katedralną. O godz. 10.00 rozpocznie się tam Msza św. w intencji Ojczyzny. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup senior Roman Marcinkowski.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości złożą kwiaty na Bratniej Ziemi przy katedrze, a następnie przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym miejscu wysłuchają hymnu państwowego, wystąpienia prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, złożą kwiaty i zapalą znicze.
W piątek 17 sierpnia o godz. 17.00 w Towarzystwie Naukowym Płockim odbędzie się promocja książki dr. Grzegorza Gołębiewskiego „Płock 1920”, wydanej bez Wydawnictwo Bellona w serii „Bitwy”. Tego samego dnia o godz. 20.00 na Bratniej Mogile przy u. Targowej odbędzie się capstrzyk harcerski Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku.
W sobotę 18 sierpnia harcerze złożą kwiaty w Miejscach Pamięci Narodowej. O godz. 16.00 rozpoczną się uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym przy ul. Norbertańskiej. Przewidziane jest m.in. wystąpienie prezydenta Andrzeja Nowakowskiego, modlitwa za poległych podczas I wojny światowej i obrońców Płocka 1920 roku oraz apel pamięci. Natomiast o godz. 17.00 sprzed kina Przedwiośnie ruszy Bieg Obrońców Płocka 1920 roku, inicjowany przez Stowarzyszenie Płock Biega „No Age Limit”.
Tegoroczne obchody zakończą się w niedzielę 19 sierpnia. O godz. 12.00 przy ławeczce Druha Wacława Milke spotkają się uczestnicy spaceru z przewodnikami Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – do miejsc związanych z obroną Płocka 1920 roku.
W sierpniu 1920 roku Płock był punktem strategicznym na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Obrona Płocka w dniach 18-19 sierpnia była przypadkiem boju z udziałem niemal wszystkich rodzajów broni i służb. W mieście i na przedpolu walczyła piechota i kawaleria, wspomagana przez artylerię. Na Wiśle pojedynek ogniowy z nieprzyjacielem prowadziła flotylla rzeczna. 19 sierpnia ustępujący z Płocka III Korpus Konny ostrzeliwali polscy lotnicy.
W walkach brały też udział różne służby: żandarmi z plutonu żandarmerii wojskowej, łącznościowcy z 9 kompanii telegraficznej jazdy czy żołnierze intendentury z Wojskowego Urzędu Gospodarczego. Walczących wspierali policjanci oraz członkowie organizacji cywilnych, takich jak Straż Obywatelska, Służba Narodowa Kobiet Polskich i harcerze. W pomoc wojsku i bezpośredni udział w walkach zaangażowali się także zwykli mieszkańcy, nie będący członkami żadnych formacji.
Za ofiarną obronę przed bolszewikami Płock otrzymał od Marszałka Józefa Piłsudskiego odznaczenie – Krzyż Walecznych. Płock jest jednym z dwóch miast, które zostały wyróżnione odznaczeniem po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej. Drugim był Lwów, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Płock jest także jednym z dwóch miast obdarzonych przez Piłsudskiego tytułem „miasta bohatera”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.