Obchody beatyfikacji Jana Pawła II diecezji warszawsko-praskiej
02 maja 2011 | 10:16 | mag Ⓒ Ⓟ
Beatyfikacja Jana Pawła II jest wyrazem Miłosierdzia Bożego – powiedział bp Kazimierz Romaniuk. Emerytowany ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przewodniczył 1 maja wieczorem uroczystej Mszy św. dziękczynnej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.
W homilii pierwszy biskup diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że całe życie papieża Polaka było dawaniem świadectwa o przynależności do Chrystusa i przywiązania do Ewangelii.
Jak zaznaczył bp Romaniuk – wyrażało się to w przyjmowaniu do końca woli Bożej, a najbardziej wymownym tego wyrazem było Jego cierpienie, zwłaszcza ostatnie chwile papieża przed odejściem do domu Ojca. Jak podkreślił biskup – podobnie jak Jezusowi Chrystusowi, tak i Janowi Pawłowi niczego nie szczędzono. Wystawiono jego cierpienie na publiczny widok.
Jako Polacy jesteśmy w sposób szczególny zobowiązani do dziękczynienia Bogu za wyniesienie do chwały ołtarzy naszego rodaka – tłumaczył bp Romaniuk. Jego zdaniem, powinno się ono wyrazić naszą konkretną postawą życiową. – Chcemy, aby to nasze dziękczynienie było pragnieniem zgadzania się z wolą tego wielkiego człowieka, żeby było ciągłym podejmowaniem prób naśladowania go w jego stylu życia – podkreślił.
– To kim był bł. Jan Paweł II było nie tylko wynikiem jego mozolnej, uciążliwej pracy nad sobą, ale przede wszystkim wyrazem Bożego Miłosierdzia – zaznaczył hierarcha. Odwołując się do życia pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej biskup senior zachęcał więc do czynienia miłosierdzia. Jak podkreślił – ten, kto jest zamknięty na nieszczęście bliźniego, nie bardzo zasługuje na miano człowieka.
Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił 30 kwietnia 2000 r. podczas uroczystej Mszy kanonizacyjnej siostry Faustyny Kowalskiej Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.