Obchody Dnia Chorego na Jasnej Górze
11 lutego 2019 | 15:51 | mir/Radio Jasna Góra | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Na Jasnej Górze, miejscu wielu cudów i nadzwyczajnych uzdrowień, o czym świadczą np. wota w Kaplicy Matki Bożej, po południu sprawowana była Msza św. w intencji chorych. Po Eucharystii, podczas nabożeństwa lourdzkiego, kapłani błogosławili Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nocne czuwanie w ramach comiesięcznej modlitwy archidiecezji częstochowskiej poprowadzą dziś wolontariusze i podopieczni Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” zajmującego się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi.
Jasnogórscy pielgrzymi pamiętali dziś szczególnie o tych, którzy cierpią na duszy i ciele. Na Mszę św. przybyli zarówno wierni indywidualni, jak i podopieczni ośrodków opiekujących się na co dzień ludźmi chorymi i cierpiącymi.
W homilii paulin o. Józef Stępień zauważył, ze to od Maryi uczymy się czułej i delikatnej troski o drugiego człowieka. Kaznodzieja zwrócił też uwagę na wezwanie Maryi objawiającej się w Lourdes do pokuty i nawrócenia. Zachęcił do włączenia się w jasnogórskie dzieło ”Z Maryją Ratuj Człowieka”. Jego członkowie codziennie podejmują modlitwę za nieznaną sobie osobę, by ją ratować od wiecznego potępienia. Obecnie wspólnota liczy ok. 3,5 tys. osób.
Nocne czuwanie w ramach comiesięcznej modlitwy archidiecezji częstochowskiej poprowadzą dziś wolontariusze i podopieczni Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” zajmującego się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi.
Andrzej Kalinowski twórca i prezes Betel przyznał, że przez 29 lat działalności wspólnota zmieniała się i rozszerzała, ale niezmiennie niesie pomoc ludziom słabym i odrzuconym. Dewizą i programem Ruchu są słowa „homo”, „amicitia”, „communio”, „Deus” (człowiek, przyjaźń, wspólnota, Bóg). Od samego początku Ruch ten wzoruje się w działaniu na wspólnotach życia chrześcijańskiego osób niepełnosprawnych, założonych przez Jeana Vanier.
Obecnie w Polsce działa kilkanaście domów nazywanych Wspólnotami Życia. Rodzinę znalazło w nich kilkadziesiąt niepełnosprawnych sierot społecznych. Większość wychowanków ma podobną historię: pozostawienie w szpitalu przez matki, później dom dziecka, czy ośrodek dla niepełnosprawnych. Założeniem ruchu Betel jest zbudowanie dla tych osób prawdziwej rodziny. W każdym domu mieszka zazwyczaj od 3 do 12 podopiecznych, w zależności od wielkości lokalu. Ruch nie działa na zasadzie państwowych domów pomocy społecznej, lecz rodzin zastępczych.
Ruch Betel prowadzi także m.in. wspólnoty spotkania i integracyjne dla rodzin osób chorych, wspólnoty seniorów oraz miejsca aktywizacji i wypoczynku.
W przeddzień Światowego Dnia Chorych organizowana jest specjalna kwesta przeznaczona na domy z niepełnosprawnymi oraz na prowadzenie działalności wśród osób niepełnosprawnych i chorych w archidiecezji częstochowskiej. Swoją działalność oprócz Polski ruch skierował także na Białoruś, gdzie tworzy świetlice dla niepełnosprawnych, i do Etiopii, gdzie prowadzi dom z sierotami społecznymi. Trwa także budowa domu na Madagaskarze.
Jasna Góra, od wieków znana jest jako miejsce wielu cudów, w tym uzdrowień. Każdego roku przybywają tu tysiące chorych, niepełnosprawnych, cierpiących i ich rodzin. Odprawianych jest wiele Mszy św. z prośbą o ratunek w chorobie.
Świadectwem jest jasnogórska „Księga Cudów i Łask”, która zawiera udokumentowane przez lekarzy i świadków, zdarzenia uzdrowień ciężko chorych, niepełnosprawnych. Dowodem doznanych łask są także liczne wota pozostawione w Sanktuarium w postaci krzyży, różańców, kul ortopedycznych, jest np. posrebrzane serduszko złożone w podzięce za uratowania życia noworodka, który znalazł się już w kostnicy. Te, które wyrażają podziękowanie za otrzymane uzdrowienia, przedstawiają często wytłaczane ze srebrnej blachy ręce i nogi, oczy i uszy, usta i całe postacie ludzkie, zwłaszcza małych dzieci. Są też te mniej typowe dary jak np. kompozycja Zygmunta Mączyńskiego z 1935 r. „Mszy św. ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej” z zastrzeżeniem, by śpiewano ją wyłącznie na Jasnej Górze, było to błagalne wotum o zdrowie żony.
Wota były pierwszym zapisem cudów, jeszcze zanim powstała „Księga Cudów i Łask”. Najstarsze uzdrowienie datowane jest na rok 1392. Jakub Wężyk, malarz z Litwy, doznał przywrócenia wzroku. Przechowywany w archiwum jasnogórskim dwutomowy rękopis „Liber miraculorum Beate Virginis Monasterii Czenstochoviensis”, obejmujący lata 1402-1885, zawiera opis 1070 cudów i otrzymanych łask. W 1885 r. zaczął powstawać trzeci zbiór teczek „Liber miraculorum”, który wraz ze wspomnianymi wyżej do 1991 r. zawiera 1400 zapisów.
Niektórzy uzdrowieni za wstawiennictwem Matki Bożej Jasnogórskiej pragnęli resztę życia spędzić jak najbliżej Jej Wizerunku jak np. J. Burza, który w 1904 r. odzyskał wzrok na Jasnej Górze i do śmierci w 1914 r. bezinteresownie sprzątał dziedziniec klasztorny, traktując tę pracę jako wyraz wdzięczności za otrzymaną łaskę.
Światowy Dzień Chorego, który ustanowił św. Jan Paweł II, po raz pierwszy obchodzony był 11 lutego 1993 r. w Lourdes. Papież wyznaczył Jasną Górę jako miejsce obchodów II Światowego Dnia Chorego. Przybyło wówczas ponad 10 tys. chorych z Polski i zagranicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.