Obchody Dnia Chorego na Jasnej Górze
11 lutego 2022 | 15:15 | Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Na rolę Jasnej Góry jako miejsca szczególnych łask, których Bóg udziela przez wstawiennictwo Maryi zwraca uwagę abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podkreśla, że Matka Boża przyczynia się do odzyskiwania przez ludzi sił duchowych i fizycznych oraz nadziei. Sanktuarium od wieków znane jest jako miejsce wielu uzdrowień na duszy i ciele.
O 13.30 sprawowana będzie Msza św. w intencji chorych. Po Eucharystii, podczas specjalnego nabożeństwa nazywanego lourdzkim, kapłani pobłogosławią Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego. Nocne czuwanie w ramach comiesięcznej modlitwy arch. częstochowskiej poprowadzą dziś wolontariusze i podopieczni Katolickiego Ruchu Dobroczynnego „Betel” zajmującego się niepełnosprawnymi sierotami społecznymi.
– Bardzo lubię powoływać się na słowa Jana Pawła II: „zapośredniczenie łaską” i właśnie Jasna Góra jest takim charyzmatem zapośredniczenia łaski przez Maryję i to jest Jej rola od pokoleń – wyjaśnia abp Depo. Zwraca uwagę, że charyzmat polega na tym, że to Bóg wybiera miejsce i to On wybiera drogę pośrednictwa Maryjnego. A Jasna Góra jest prawdziwą twierdzą obronną człowieka.
Odnosząc się do obecnej sytuacji świata pogrążonego w zmaganiach z pandemią koronawirusa, zauważył, że obnażyła ona zbyt wielkie zaufanie ludzi pokładane tylko w sobie, w swoich osiągnięciach technicznych czy medycznych. – Ta przemądrzałość, którą podkreślał Benedykt XVI, została skonfrontowana ze słabością przez atak koronawirusa, czy innych współistniejących chorób, które powodują, że człowiek sobie uświadamia, że jest bytem przechodzącym, pielgrzymującym przez ziemię, a nie panującym na tej ziemi. Dlatego jest to dla nas moment do rachunku sumienia, żebyśmy nie zaniedbywali tego, co najbardziej istotne w naszym życiu – mówił abp Depo w wywiadzie dla @JasnaGóraNews.
Abp Depo podkreślił, że każde ludzkie życie ma sens, bo od Boga pochodzi i do Boga zmierza, a każdy dzień jest darem. – Starajmy się odpowiedzialnie traktować każdy dzień jako dar nowego obdarowania Bogiem przez nasze życie i zadania, które wypełniamy – zachęca metropolita częstochowski.
Jasna Góra, od wieków znana jest jako miejsce wielu cudów, w tym uzdrowień. Odprawianych jest wiele Mszy św. z prośbą o ratunek w chorobie.
Świadectwem jest jasnogórska „Księga Cudów i Łask”, która zawiera udokumentowane przez lekarzy i świadków, zdarzenia uzdrowień ciężko chorych, niepełnosprawnych. Dowodem doznanych łask są także liczne wota pozostawione w Sanktuarium w postaci krzyży, różańców czy kul ortopedycznych.
Wota były pierwszym zapisem cudów, jeszcze zanim powstała „Księga Cudów i Łask”. Najstarsze uzdrowienie datowane jest na rok 1392. Jakub Wężyk, malarz z Litwy, doznał przywrócenia wzroku.
30. Światowy Dzień Chorego, obchodzimy dziś we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przebiega pod hasłem: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.