Drukuj Powrót do artykułu

Obchody Dnia Chorych w diecezji gliwickiej

12 lutego 2018 | 07:39 | Gliwice / ks. sw Ⓒ Ⓟ

Szósta niedziela zwykła obchodzona w Kościele jako Dzień Chorych, zgromadziła w wielu kościołach diecezji gliwickiej wiernych, którzy modlili się za tych, którzy zostali w różny sposób dotknięci chorobami. W kilku parafiach miały miejsce szczególne wydarzenia.

W parafii Św. Kamila w Zabrzu Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Iwanecki. „Dobrze, że jest taki dzień, który nam wszystkim uświadamia, iż wiele dobra dzieje się w naszych domach, naszych szpitalach, naszych mieszkaniach” mówił biskup w czasie homilii. Biskup wskazał, że krzyż, który łączy się z chorobą, nie musi być znakiem braku nadziei i rozpaczy, ale „jest miejscem, gdzie Jezus ukazuje swoją chwałę i przekazuje swoją ostatnią wolę miłości”.

W parafii w Rusinowicach, na terenie której znajduje się Ośrodek Rehabilitacyjny dla Młodzieży niepełnosprawnej, uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup Mieczysław Mokszycki, arcybiskup Lwowa obrządku łacińskiego. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali min. biskup gliwicki Jan Kopiec i biskup senior Jan Wieczorek. Oprócz obchodów Dnia Chorych arcybiskup przewodniczył także uroczystemu wprowadzeniu relikwii św. Jana Pawła II. Arcybiskup przywołując w homilii osobę Jana Pawła II powiedział: „Święty trwał na kolanach przed Bogiem, żył Bogiem i dla Boga. Stąd wielu ludzi podkreślało, że od Ojca Świętego promieniowało jakieś światło, jakaś nadzwyczajna energia i siła, wielu odczuwało to jego głębokie spojrzenie”. Po Mszy św. arcybiskup spotkał się z podopiecznymi Ośrodka rehabilitacyjnego i ich bliskimi.

W sobotę bp Gerard Kusz przewodniczył Mszy św. w intencji chorych w Sanktuarium Matki Bożej w Lubecku. „Na pewno wielu stawia sobie pytanie: za co mam wielbić Pana, czy za chorobę i cierpienie? Właśnie za to, że Bóg w swojej łaskawości daje nam poczucie sensu, że to, co nas spotkało, to nie jest klęska. Mamy przyjąć na siebie, za wzorem Jezusa, cierpienie i ofiarować je jako uzupełnienie Jego cierpienia” – mówił w homilii biskup. W czasie Mszy św. udzielany był sakrament Namaszczenia Chorych.

Natomiast w czwartek biskup Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w Szpitalu Onkologicznym w Gliwicach. Biskup zapewniając o bliskości z wszystkimi cierpiącymi powiedział: „Spotykamy się tu nie dla zwykłego odnotowania tego, że o chorych ludziach pamiętamy. Ważne jest, by cała wspólnota na świecie mogła ten dzień poświęcić na szczególną refleksję o takim stanie człowieka, w którym potrzebuje wsparcia. Przede wszystkim tego duchowego, bo to medyczne zapewnia mu szpital.”

We wszystkich parafiach diecezji modlono się także za chorych, w minionych dniach odprawiano dla nich także specjalne Msze, w czasie których udzielano sakramentu Namaszczenia Chorych. A duszpasterze odwiedzali chorych w domach z posługą sakramentalną.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.