Obchody Dnia Dziecka Utraconego w dwóch beskidzkich sanktuariach maryjnych
15 października 2012 | 23:20 | rk Ⓒ Ⓟ
Różaniec i Msza św. złożyły się na obchody Dnia Dziecka Utraconego w dwóch sanktuariach maryjnych w diecezji bielsko-żywieckiej w Bielsku-Białej Hałcnowie oraz Rychwałdzie koło Żywca. Przed hałcnowską Pietą oraz obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej modlili się rodzice dzieci przedwcześnie utraconych w wyniku poronień lub martwych narodzin. Począwszy od 2004 roku, każdego 15 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka Utraconego.
Podczas liturgii modlono się za dzieci, które zmarły przed narodzeniem i ich pogrążonych w smutku rodziców.
W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie w pobliżu ołtarza ustawiono symboliczny znicz. Rodzice mogli przed nabożeństwem zapalić i postawić własny znicz dla swojego dziecka, a po zakończonej liturgii zabrać go na cmentarz lub ustawić przy krzyżu na placu kościelnym.
Jak przypominają organizatorzy Dnia Dziecka Utraconego, według statystyk medycznych co roku w Polsce 40 tys. kobiet przeżywa dramat poronienia, kolejne dwa tysiące dzieci przychodzi na świat martwe, a kilka tysięcy nie dożywa swoich osiemnastych urodzin z powodu chorób i wypadków.
W obecnej sytuacji prawnej w Polsce, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r., możliwe jest zabranie ciała dziecka zmarłego podczas ciąży czy na skutek poronienia ze szpitala i urządzenie mu chrześcijańskiego pogrzebu.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a dzieci zmarły przed chrztem (kan. 1183 § 2). Konferencja Episkopatu Polski udzieliła też ogólnej zgody na pogrzeby dzieci zmarłych przed chrztem, gdy wiadomo, że rodzice naprawdę pragnęli je ochrzcić.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.