Drukuj Powrót do artykułu

Obchody Dnia Judaizmu w Łodzi (zapowiedź)

08.01.2018 , xpk, pgo, Łódź, 08-01-2018 Ⓒ ℗

Sample

„Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” to hasło tegorocznego Dnia Judaizmu, który w Kościele katolickim obchodzony jest 17 stycznia. Główne obchody odbędą się w Warszawie. W Łodzi, w tym roku po raz pierwszy obchody będą przygotowane we współpracy archidiecezji łódzkiej i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w tym mieście. Na wspólne świętowanie tego dnia zaprasza metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

– Bardzo serdecznie zapraszam na wydarzenie popołudniowe, które odbędzie się w namiocie postawionym w miejscu, gdzie kiedyś stała Wielka Synagoga – zachęca duchowny. Spotkanie będzie okazją do refleksji biblijnej i wspólnej modlitwy o pokój. To moment, aby przypomnieć, jakie miejsce wspólnota żydowska zajmowała w kulturze i wierze tego miasta.

Na obchody Dnia Judaizmu w Łodzi złożą się konferencje naukowe, modlitwa i refleksja oraz spektakl w Teatrze Nowym. W auli Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. św. Stanisława Kostki 14 abp Ryś wygłosi referat “Chrześcijanie wobec Żydów – wczoraj i dziś”. Z kolei dr Joanna Podolska, Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przedstawi referat “Łódź żydowska. Od początku do dziś”, a dr Adam Sitarek z Uniwersytet Łódzkiego “Fenomen łódzkiego getta”.

Główne obchody przewidziane są na godz. 17.30 w namiocie ustawionym w miejscu, w którym stała Wielka Synagoga przy al. Tadeusza Kościuszki 2. Zakończy je wieczór w Teatrze Nowym, gdzie o godz. 20 będzie spektakl “Fabryka muchołapek” w reżyserii Andrzeja Barta.

Na wszystkie spotkania związane z obchodami łódzkiego Dnia Judaizmu wstęp wolny.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.