Drukuj Powrót do artykułu

Obchody Dnia Judaizmu w Lublinie

18 stycznia 2019 | 14:49 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

Kiedy nie ma dookoła ludzi, ty bądź człowiekiem i zachowaj się jak człowiek wobec swojego brata – powiedział rabin Symcha Keller, który był gościem lubelskich obchodów Dnia Judaizmu. Tegoroczne wspólne spotkanie Żydów i chrześcijan odbyło się pod hasłem zaczerpniętym z Biblii „Nie przychodzę, aby zatracać”.

Komentując 11. rozdział księgi proroka Ozeasza, rabin odniósł się do tragicznych wydarzeń z Gdańska. – To zło istnieje obok nas. Jeśli nie zdarzy się nic spektakularnego, ono przemyka przez nasze życie. Każdemu człowiekowi Bóg dał wybór pomiędzy dobrem a złem, życiem a śmiercią. Można pytać się, gdzie był Bóg, kiedy ten człowiek zadawał ciosy? – pytał Keller.

Tłumacząc zarzut bierności Boga, nauczyciel żydowski zwrócił uwagę, że zło jest efektem wolnych wyborów ludzi. – Ta walka toczy się w każdej sekundzie życia. Kiedy nie ma dookoła człowieka, ty bądź człowiekiem i zachowaj się jak człowiek wobec swojego brata. Nie potrzebujemy wielkich systemów filozoficznych aby wiedzieć o tym, że mamy być dobrymi dla siebie nawzajem – tłumaczył były przełożony łódzkich Żydów.

Z kolei ks. prof. Alfred Wierzbicki, wyjaśniając ten sam fragment biblijny, zauważył, że nie ma kontrastu pomiędzy Bogiem Starego i Nowego Testamentu. – Ten sam Bóg nachyla się nad każdym człowiekiem. Całuje go i podnosi, aby rósł. Ten sam wybrał chrześcijan i żydów. Wielkim błędem było nawracanie Żydów – powiedział duchowny.

Zdaniem etyka, sami sobie zaciemniamy obraz Boga, dlatego mamy problem z rozpoznaniem Go. A nie poznając własnego ojca, nie poznajemy prawdy o sobie. – To, co najbardziej boskie w Bogu, jest ludzkie, a co najbardziej ludzkie w człowieku, jest boskie – mówił filozof.

Wspólną modlitwę zakończyło Błogosławieństwo Aaronowe wygłoszone w języku polskim i hebrajskim. W spotkaniu wzięli udział metropolita lubelski abp Stanisław Budzik oraz bp Mieczysław Cisło.

22. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbył się w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne obchody przebiegają pod hasłem: „Nie przychodzę, żeby zatracać” (Oz 11,9).

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku, a organizowany jest przez Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, któremu przewodniczy obecnie bp Rafał Markowski. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.