Obchody Dnia Życia Konsekrowanego
02 lutego 2018 | 22:07 | ks. kk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Msza połączona z odnowieniem ślubów zakonnych zgromadziła 2 lutego, w Ofiarowanie Pańskie, w cysterskim kościele pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej przedstawicieli działających na terenie archidiecezji gdańskiej zgromadzeń i zakonów. Liturgii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź.
Rozpoczynając homilię, metropolita gdański nawiązał do Ewangelii dnia. – W tej ewangelicznej scenie winny się w pełni odnaleźć osoby konsekrowane, których życie posiada swój radykalny wymiar. Właśnie osoby konsekrowane upodobnione do Chrystusa, mają być jak płonąca świeca, jak światło na górze, a nie dymiący knot.
– „Życie konsekrowane – czytamy w adhortacji apostolskiej Vita consecrata – znajduje się w samym sercu Kościoła jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego oraz dążenie całego Kościoła-Oblubienicy do zjednoczenia z jedynym Oblubieńcem”.
– Cel tego Dnia jest potrójny: po pierwsze odpowiada on wewnętrznej potrzebie bardziej uroczystego wielbienia Pana i dziękczynienia Mu za wielki dar życia konsekrowanego. Po drugie: Dzień Życia Konsekrowanego ma za zadanie przyczynić się do poznania tej formy życia i pogłębiania szacunku dla niego ze strony całego ludu Bożego. Trzeci powód dotyczy bezpośrednio osób konsekrowanych. Są one zaproszone do wspólnego i uroczystego świętowania niezwykłych dzieł, które Pan w nich dokonał, aby w świetle wiary mogły jeszcze pełniej odkryć blask Bożego piękna, promieniującego za sprawą Ducha w sposobie ich życia, oraz aby mogły jeszcze żywiej uświadomić sobie swą niezastąpioną misję w Kościele i w świecie (por. Orędzie Jana Pawła II na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, 1997) – mówił abp Głódź.
Metropolita gdański przypomniał też o przeżywanym w Kościele w Polsce nowym roku duszpasterskim zatytułowanym: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Zachęcił zebranych, aby skupiali się na Osobie Ducha Świętego i Jego działaniu w Kościele. Wskazywał, że głównym sprawcą odnowy duchowej w Kościele i w osobach konsekrowanych jest Duch Święty.
Abp Głódź podkreslił, że odnowa ta jest dziś bardzo potrzebna, o czym przypomina osobom konsekrowanym ostatni dokument Kongregacji ds. Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego noszący tytuł: „Młode wino, nowe bukłaki”. Metropolita gdański zachęcił do studiowania tego tekstu i kierowania się zawartymi w nim wskazaniami „na drodze koniecznej i oczekiwanej odnowy”.
„Nie możemy pominąć też faktu, że zbliżająca się 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę motywuje nas do głębszego przemyślenia dziedzictwa Ducha jakie zostało nam dane w wydarzeniu łaski, jakim było przyjęcia przez Naród Polski daru Ducha Świętego i Jego owoców” – podkreślił arcybiskup.
„Życzę wszystkim osobom konsekrowanym w naszej Archidiecezji, aby wciąż rozpalały „ogień” życia oddanego Bogu z miłości do innych, o co prosi papież Franciszek. „Oczekuję – mówi on – że przebudzicie świat” – zakończył swoją homilie abp Sławoj Leszek Głódź.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.