Wkrótce obchody Europejskiego Dnia Pamięci Sprawiedliwych
28 lutego 2021 | 20:35 | dziar | Chmielnik Ⓒ Ⓟ
Pomoc ludności żydowskiej za terenie powiatu buskiego, ziemiaństwo Kielecczyzny wobec Zagłady Żydów, zapomniana zbrodnia na Żydach w Suskrajowicach, pokazy filmów, spotkanie ze świadkami, wystawa – tak zapowiada się Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, zaplanowany w czwartek 4 marca w dawnej synagodze w Chmielniku. Początek o godz. 10.30.
Organizatorem wydarzenia jest OEM „Świętokrzyski Sztetl”. Gośćmi będą min. mieszkańcy Suskrajowic, gdzie Niemcy w 1943 r. zamordowali Żydówki z dziećmi, a Polacy w latach powojennych upamiętnili to miejsce skromną płytą; dr Karolina Trzeskowka-Kubasik (IPN Warszawa), dr hab. Jerzy Gapys, dyrektor Instytutu Historii UJK.
Świętokrzyski Sztetl przygotował autorski film o wydarzeniach w Suskrajowicach, który zostanie pokazany w synagodze.
Z kolei wystawa edukacyjna „Jestem stąd. Polska wielu narodów” poświęcona historii, kulturze oraz dniu dzisiejszemu mniejszości narodowych i etnicznych mieszkających w Polsce, przygotowana została przez Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie i Dom Anny Frank w Amsterdamie pod merytoryczną opieką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prezentuje dylematy tożsamościowe 15. przedstawicieli mniejszości etnicznych i narodowych (białoruskiej, czeskiej, karaimskiej, kaszubskiej, litewskiej, łemkowskiej, niemieckiej, ormiańskiej, romskiej, rosyjskiej, słowackiej, śląskiej, tatarskiej, ukraińskiej, żydowskiej), żyjących w dwóch kulturach.
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku funkcjonuje od 1 stycznia 2012 r. Jego celem jest gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o sztetlach dawnego województwa kieleckiego, działalność edukacyjna dotycząca współistnienia dwóch kultur – polskiej i żydowskiej oraz działalność muzealna w oparciu o strukturę dawnej synagogi z XVIII wieku, przekształcanej obecnie w nowoczesne muzeum interaktywne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.