Obchody 20-lecia diecezji pelplińskiej
24 marca 2012 | 22:40 | xis Ⓒ Ⓟ
Ogłoszona 24 marca decyzja Benedykta XVI o nominacji ks. prałata Wiesława Śmigla nowym biskupem pomocniczym w Pelplinie zbiegła się ze świętowaniem 20-lecia powołania do istnienia diecezji pelplińskiej.
Biskup Jan Bernard Szlaga podczas dzisiejszych uroczystości rocznicowych zaznaczył, że 20 lat to niewiele czasu, lecz „można w nim dokonać wiele, jeżeli pracuje się razem, mając za cel dobro człowieka i chwałę Bożą”.
Uroczystości rozpoczął koncert żeńskiego Chóru „Gaudium per canto”, a po nim ks. profesor Anastazy Nadolny ukazał historię diecezji na tle posługi pierwszego biskupa pelplińskiego – Jana B. Szlagi. Wyliczył liczne inicjatywy duszpasterskie, które dokonały się w minionym czasie, w tym wizytęJana Pawła II w 1999 r. Prelegent wskazał na przełomowe inwestycje 20-lecia, w tym kompleksową renowację katedry pelplińskiej, utworzenie szkół katolickich, Instytutu Teologicznego w Tczewie, powołanie do istnienia Wydawnictwa Diecezjalnego „Bernardinum” oraz Radia „Głos”. Ks. kan. Wincenty Pytlik, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, poinformował, że rozpoczęły się prace nad spiżowymi drzwiami do pelplińskiej katedry, które mają być gotowe w przyszłym roku.
W południe rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Szlagi. Koncelebrował biskup senior Piotr Krupa oraz wielu księży z całej diecezji. Przed Mszą św. biskup pelpliński poinformował zebranych o decyzji Benedykta XVI, który dzisiaj mianował ks. prałata Wiesława Śmigla nowym biskupem pomocniczym diecezji pelplińskiej.
Słowo wprowadzające do liturgii wygłosił ks. infułat Tadeusz Brzeziński. Proboszcz parafii katedralnej i dziekan kapituły katedralnej powiedział, że czas 20-lecia diecezji to czas „budowania i jednoczenia”. Ks. Brzeziński wskazał, że świętowany jubileusz przypomina o powstałych nowych parafiach, sanktuariach, szkołach katolickich, wybudowanych świątyniach. Kapłan wskazał, że biskup Szlaga szczególnie wyczula na „odpowiedzialność za Kościół”.
Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Grunt, do dzisiaj wikariusz generalny diecezji. Kapłan nawiązał do burzliwych dziejów Pomorza, męczeństwa kapłanów i świeckich w czasie II wojny światowej. Wskazał przy tym, że diecezja pelplińska jest spadkobiercą wielkiej, historycznej diecezji chełmińskiej, na terenie której utworzono diecezję toruńską i pelplińską.
Odnosząc się do współczesności ekonom diecezji zauważył, że „we współczesnej wieży Babel wielu mówi językiem biznesu, polityki, partyjnym, najgorsze, że językiem obłudy, ułudy a nawet oszczerstw”. Dlatego, mówił ks. Grunt, „potrzebni są nam prorocy, wołający językiem wiary, mówiący o Kościele, źródle prawdy i życia”. Kaznodzieja dziękował za bogatą posługę biskupa pelplińskiego, w tym głoszenie Słowa Bożego „z ambon, katedr, za pomocą środków masowego przekazu”.
W słowie końcowym, biskup Szlaga podkreślił, że to „nasze wspólne święto”. „Stanowimy cząstkę Kościoła, którą niejako na nowo tworzymy, budując na bardzo czcigodnej historii”.
Biskup pelpliński wręczył również kilka nominacji diecezjalnych dla nowego biskupa pomocniczego, w tym na wikariusza generalnego diecezji.
Po Mszy św., wśród składających życzenia biskupowi diecezjalnemu byli przedstawiciele władz samorządowych, wspólnot kościelnych i świeckich.
Obchody 20-lecia diecezji pelplińskiej poprzedziło w ostatni czwartek otwarcie w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie wystawy o Słudze Bożym Konstantynie Dominiku, który był sufraganem chełmińskim i zmarł w opinii świętości w 1942 r. Jego proces beatyfikacyjny toczy się obecnie na etapie rzymskim.
W ramach obchodów rocznicowych diecezji, w Collegium Marianum, Liceum Katolickim w Pelplinie, biskup Jan Bernard Szlaga, pobłogosławił w piątek stałą wystawę portretów byłych uczniów tejże szkoły, którzy albo już zostali beatyfikowani (3 osoby),albo toczą się ich procesy beatyfikacyjne (9).
Obchody rocznicowe będą kontynuowane w parafiach i w sanktuariach na terenie diecezji aż do przyszłego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.