Obchody 600-lecia Działoszyc
23 sierpnia 2009 | 15:45 | dziar Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w kościele Trójcy Świętej w Działoszycach rozpoczęła się uroczystości sześćsetlecia nadania osadzie praw miejskich przez Władysława Jagiełłę, 23 sierpnia 1409 roku.
Po Eucharystii odsłonięto tablicę upamiętniającą lokację i 600 lat historii miasta, a następnie korowód uczestników uroczystości przeszedł ulicami na stadion, gdzie po odegraniu hejnału miasta odczytany został akt erekcyjny lokacji Działoszyc.
Wręczono także tytuły honorowego mieszkańca Działoszyc, m.in. tytuł otrzymał prof. Janusz Kruk z PAN, odkrywca i badacz znaczącej w archeologii tzw. wazy z Bronocic – z najstarszym na świecie rysunkiem pojazdu kołowego na ściankach naczynia .
Przez cały dzień obchodom rocznicowym towarzyszą występy miejscowych i zaproszonych zespołów, m.in. orkiestry strażackiej z Dzierążni. Można obejrzeć wystawę fotografii dokumentujących wygląd dawnych Działoszyc, czynne też jest stoisko Poczty Polskiej z okolicznościowym datownikiem. Uroczystości zakończy pokaz sztucznych ogni.
Pierwsza wzmianka o Działoszycach pochodzi z 1220. Osada położona była na szlaku handlowym, jej rozwój wspierał bp Iwo Odrowąż. W 1409 r. Władysław Jagiełło nadał osadzie prawa miejskie. W miasteczku rozwijało się garbarstwo, olejarstwo, sukiennictwo.
Od 1852 w Działoszycach była synagoga dla mieszkańców wyznania mojżeszowego. W czasie okupacji hitlerowskiej zagładzie uległa cała ludność żydowska miasteczka. W 1946 r. Działoszyce miały już zaledwie 2506 mieszkańców.
Pierwszy kościół parafialny został wzniesiony ok.1220 roku przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Istnienie parafii jest odnotowane w wykazach świętopietrza z 1326 roku.
Obecny kościół zbudowano w XV wieku w stylu gotyckim, przebudowano w XVII w., powiększono w XIX wieku.
Dzisiaj Działoszyce to miasto i siedziba gminy w powiecie pińczowskim w woj. świętokrzyskim. W Działoszycach mieszka 1068 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.