Obchody 300-lecia kościoła w Suwałkach i początków miasta
09 czerwca 2010 | 18:18 | ks. js Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w konkatedrze św. Aleksandra zainaugurowano dziś obchody jubileuszu 300. rocznicy budowy kościoła i tworzenia parafii rzymskokatolickiej w Suwałkach. Uroczystości jubileuszowe rozpoczynają dziesięcioletni program działań o charakterze rocznicowym, który zakończy się w 2020 r. w 300. rocznicę nadania Suwałkom praw miejskich przez króla Augusta II.
Mszy św. przewodniczył biskup Jerzy Mazur. W homilii bp ełcki podkreślił nie tylko religijną, ale i społeczną oraz kulturalną rolę kamedułów w powstaniu miasta Suwałki, co wiązało się z ich regułą „Ora et labora”. Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna solistów Warszawskiej Opery Kameralnej „Viva Musica" i Chóru Kameralnego „Viva Musica".
Historyk ks. dr. hab. Kazimierz Łatak z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ukazał wkład Kościoła katolickiego w dzieje miasta. Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli z konkatedry pod kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parku Konstytucji 3 Maja. Tutaj wmurowano i poświęcono tablicę – kamień węgielny w 300. rocznicę fundacji przez kamedułów wigierskich kościoła pw. Świętego Krzyża. W tekście aktu pamiątkowego poświęcenia tablicy czytamy: „Kamień węgielny jest początkiem budowy krzyża i obiektów towarzyszących upamiętniających 300-lecie Suwałk. W intencji powodzenia przedsięwzięcia i dla zjednania przychylności Bożej poświęcenia tablicy dokonał Ksiądz Biskup Jerzy Mazur”.
Suwałki są miastem założonym przez wigierski klasztor kamedułów. Szczególną rolę w historii Suwałk odegrał wzniesiony przez nich kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża. Budowę drewnianej świątyni pod tym wezwaniem kameduli rozpoczęli 2 czerwca 1710 roku. Były to początki miasta. W 1710 roku Suwałki uzyskały również przywilej organizowania targów i jarmarków. Dziesięć lat później otrzymały prawa miejskie. W roku 1820 rozpoczęto budowę kościoła św. Aleksandra – jako świątyni katedralnej, dlatego że w Suwałkach, stolicy województwa, planowano umieścić siedzibę biskupstwa, co potwierdzał papieski dokument z 7 lipca 1821 r. Stolicą biskupią pozostały jednak nadal Sejny.
Pierwsza wzmianka o Suwałkach pochodzi z roku 1688. Wigierscy kameduli zdawali sobie sprawę z dogodnego położenia Suwałk, leżących w sercu ich posiadłości, przy ważnym trakcie handlowym z Grodna do Królewca toteż wiązali z nimi szczególne plany. Kameduli stworzyli także zręby założeń urbanistycznych. Wytyczyli rynek i nowe ulice, zadbali o utrzymanie świątyni, a później budowę ratusza. W 1789 roku miasto liczyło 199 „dymów” i 1030 mieszkańców. Mimo że w regionie większe od Suwałk były wówczas Augustów i Przerośl, miasto stanowiło ważny ośrodek regionu, który już kilkadziesiąt lat później wyprzedził inne i stał się jego stolicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.