Obchody 20 – lecia Radia Podlasie w Pratulinie
24 czerwca 2012 | 22:11 | el Ⓒ Ⓟ
Setki osób, słuchaczy i sympatyków rozgłośni diecezjalnej przybyły do Pratulina na obchody jubileuszu 20-lecia Katolickiego Radia Podlasie. Obchody zbiegły się z uroczystym zakończeniem Jerycha Młodych i Diecezjalnym Dniem Świadectwa Wiary.
Centralnym punktem uroczystości była Msza św. odprawiona w pratulińskim sanktuarium pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego i z homilią biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza. – Korzystajmy ze środków społecznego przekazu, ale tych, które są wierne Chrystusowi – mówił w homilii bp Antoni Dydycz.
Przyznał, że środki społecznego przekazu umożliwiają nam przekazywanie myśli, dzielenie się pragnieniami, ale przekazywanie wiadomości społeczeństwu powinno łączyć się z odpowiedzialnością. – Środki komunikacji społecznej uczestniczą w przekazywaniu Dobrej Nowiny i wszyscy powinniśmy im w tej misji pomagać – zaznaczył biskup.
Biskup drohiczyński zwrócił uwagę na ogromne znaczenie nowoczesnych mediów. – Publikowana przez nie informacja powinna się łączyć z poczuciem odpowiedzialności za słowo. Niestety, niektóre media służą przeciwnikom Boga, promując zło i zniszczenie. Dlatego też powinniśmy zabiegać o to, by środki komunikacji społecznej pośredniczące w głoszeniu Dobrej Nowiny znalazły u nas zrozumienie i wsparcie – mówił. Wyraził nadzieję, że Katolickie Radio Podlasie obchodzące w tym roku 20-leci istnienia, będzie przodowało w wyzwalaniu od zniechęcania, gnuśności i uzależnień. Podziękował też za dotychczasową działalność rozgłośni.
Jubileuszowe spotkanie w Pratulinie rozpoczęło się koncertem zespołu Brzozowianki z Brzozowicy Dużej, pod kierunkiem Marianny i Tadeusza Sójków i Koła Przyjaciół Radia z Terespola.
Zebrani przed Pratulińskim Sanktuarium mieli też okazję wysłuchać historii i anegdot radiowych, które przedstawili obecni i byli pracownicy rozgłośni: pierwszy dyrektor ks. kanonik Henryk Drozd, Andrzej Ilczuk – dziennikarz pracujący od początku w radiu, Beata Cechowska–Ataj – od wielu lat prowadząca audycję dla dzieci „Bajeczki z niebieskiej książeczki”, Sławomir Karczewski – korespondent Radia Podlasie z Międzyrzeca Podlaskiego, ks. kanonik Sławomir Kapitan – dyrektor rozgłośni i prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski.
Następnie wręczono Platynowe Mikrofony. W kategorii „za długoletnią pracę w KRP” statuetkę otrzymali: Andrzej Ilczuk, Janusz Redesiuk i Sławomir Karczewski. W kategorii „za długoletnią współpracę” Grzegorz Welik – felietonista, Andrzej Materski – szef Redakcji Sportowej i Krzysztof Janas – dziennikarz związany z radiem od początku istnienia rozgłośni.
Spotkanie rocznicowe Radia Podlasie zakończyła wspólna Agapa połączona z zabawą i konkursami.
Od godz. 9.00 do 14.00 Radio Podlasie transmitowało program z Pratulina. Na miejscu stawili się wszyscy dziennikarze. Jedną z atrakcji była możliwość podejrzenia pracy dziennikarzy radiowych i odwiedzenia plenerowego studia Radia Podlasie.
Katolickie Radio Podlasie oficjalnie rozpoczęło nadawanie 9 lipca 1992 roku jako jedna z pierwszych rozgłośni emitujących program na tzw. górnym paśmie UKF. Pomysłodawcą utworzenia w diecezji siedleckiej rozgłośni radiowej był ks. bp Alojzy Orszulik – ówczesny biskup pomocniczy diecezji. Tworzenia radia i kierowania nim przez pierwsze lata podjął się ks. Henryk Drozd. Na siedzibę wybrano drugie piętro starego seminarium duchownego w Siedlcach, gdzie zaczęto budować studia i później zatrudniać pierwszych pracowników. Do dziś pracują osoby, które tworzyły radio: Andrzej Ilczuk, Janusz Redesiuk, Grzegorz Skwarek i Krzysztof Janas. 7 lipca 1992 roku o 12.45 po raz pierwszy na częstotliwości 101,7 MHz zabrzmiała melodia „Przykazanie nowe daję wam”, a Grzegorz Skwarek wypowiedział formułę „Tu Katolickie Radio Podlasia”. 9 lipca radio zaczęło nadawanie programu.
Od kilkunastu lat na terenie diecezji siedleckiej i drohiczyńskiej funkcjonuje Koło Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie, którego oddziały skupiają tysiące najwierniejszych słuchaczy, nie tylko wspierających radio, ale też zaangażowanych w życie swoich parafii.
Radio posiada także Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, który uznawany jest za najszybsze i najbardziej komplementarne źródło wiedzy o wszystkim, co dzieje się na styku województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego.
Katolickie Radio Podlasie jest największą rozgłośnią środkowo-wschodniej Polski, słuchaną na obszarze między Warszawą, Białymstokiem i Lublinem. Rozgłośnia ma charakter katolicki, jednak większość uwagi poświęca sprawom regionalnym, stając się regionalnym centrum informacyjnym. Oprócz studia centralnego w Siedlcach, posiada też liczne redakcje terenowe, min.: w Białej Podlaskiej, Drohiczynie, Garwolinie, Łukowie, Międzyrzecu Podlaskim, Radzyniu Podlaskim, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie.
Obok informacji nadaje reportaże radiowe i muzykę pop. Badania słuchalności wskazują że Radio Podlasie ma prawie 400 tys. słuchaczy. Obecnie dyrektorem rozgłośni jest ks. kan. Sławomir Kapitan.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.