Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
28 lutego 2024 | 20:51 | mos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Zbliżają się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jak co roku, święto to przypada 1 marca. W całej Polsce z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń, a uroczystości centralne odbędą się w stolicy. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy komuniści zamordowali członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na czele z prezesem WiN ppłk Łukaszem Cieplińskim.
Oficjalne uroczystości państwowe rozpoczną się 1 marca już o godz. 9.00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Weźmie w nich udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karol Nawrocki. Częścią obchodów będzie Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci, gdzie wykonywano egzekucje Żołnierzy Wyklętych.
W plan obchodów włączone jest zwiedzanie X Pawilonu, w którym więziono polskich bohaterów w latach największego reżimu stalinowskiego.
Z kolei na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach uroczystości upamiętniające poległych, rozpoczną się o godz. 12.00 przed Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych. Cmentarz powązkowski jest miejscem spoczynku i upamiętnienia wielu Żołnierzy Wyklętych, a Mauzoleum – symbolem ich odwagi i męstwa.
O godz. 16.30 przy ul. Rakowieckiej będzie miał miejsce Apel Poległych za Ojczyznę w latach 1944-1956 członków Polskich Korporacji Akademickich. Następnie złożone zostaną kwiaty przed tablicą na murze dawnego aresztu śledczego Warszawa-Mokotów.
Godzinę później, o 17.30 na Placu Piłsudskiego odmówiony zostanie Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
O 18.00 ulicami stolicy na Plac Trzech Krzyży przejdzie Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W obchody włączają się także inne dzielnice Warszawy: Bemowo, gdzie o godz. 10.00 nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą IV Zarządu WiN, czy Rembertów, w którym 1 marca o godzinie 12.00 rozpoczną się uroczystości przed Pomnikiem Ofiar Obozu NKWD. Na Pradze-Północ na skwerze przy ul. Szymanowskiego o godzinie 15.15 wysłuchać będzie można koncertu zespołu Forteca Walka Trwa.
Uroczystości będą odbywać się także w kolejne dni. W wielu miejscowościach odbędzie się XI edycja Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyraża hołd dla żołnierzy drugiej konspiracji, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się władzy komunistycznej. Byli to bohaterowie antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, walczący o wolność Polski. Wśród nich byli znani: „Nil”, „Zapora”, „Inka”, „Łupaszka”, czy „Ogień”. Święto ustanowione został przez Sejm 3 lutego 2011 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.