Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie
01 marca 2023 | 18:37 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Ten dzień jest poświęcony wszystkim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go Parlament w 2011 roku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, z bonią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – mówił biskup Jan Wątroba w kościele farnym w Rzeszowie podczas Mszy św. celebrowanej w intencji ojczyzny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Msza św. w intencji Ojczyzny została odprawiona 1 marca 2023 r. w kościele farnym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył biskup Jan Wątroba, a w koncelebrze uczestniczyli: ks. Ireneusz Folcik, ks. Grzegorz Golec, ks. Franciszek Kołodziej, ks. Jakub Nagi, ks. Stanisław Słowik, ks. Jan Szczupak oraz ks. Wojciech Środoń.
Po uroczystym wprowadzeniu sztandaru 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej w Rzeszowie, powitał zebranych w świątyni i przedstawił główne treści obchodzonego święta.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który nawiązał do obchodzonego 1 marca w Polsce Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mówił: „Ten dzień jest poświęcony wszystkim żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowił go Parlament w 2011 roku w hołdzie Żołnierzom Wyklętym, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, z bonią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Biskup Wątroba przywołał w homilii żołnierzy wyklętych, ich bohaterską postawę, wartości, w imię których walczyli i za które umierali. Szczególną uwagę kaznodzieja zwrócił na postać płk. Łukasza Cieplińskiego. „W celi śmierci, spod ręki świadomego końca swego życia 38-letniego mężczyzny płyną ku najbliższym słowa gorącego umiłowania, przejmującej tęsknoty, niepokoju o ich los, ale i otuchy oraz wiary w słuszność działań, którymi poświęciło się życie, i nadziei na podjęcie tych ideałów przez syna” – powiedział biskup rzeszowski.
Kaznodzieja przywołał jeden z grypsów płk. Łukasza Cieplińskiego.
„Grypsy płk. Cieplińskiego zyskały miano świadectwa i testamentu Polski Walczącej, urastając do symbolu krzyku całego pokolenia mordowanego przez instytucje komunistycznego państwa” – mówił bp Wątroba.
Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy uroczystości zebrali się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gdzie podniesiono na maszt flagę państwową, odśpiewano hymn, a także zostały wygłoszone przemówienia i złożono kwiaty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.