Obchody pamiątki reformacji na Śląsku Cieszyńskim
31 października 2019 | 13:30 | rk / hsz | luterańska diec. cieszyńska Ⓒ Ⓟ
Z okazji przypadającego 31 października Święta Reformacji w kościołach ewangelicko-augsburskich na Śląsku Cieszyńskim odbywać się będą dziś liczne nabożeństwa. Mieszka tu ponad połowa z około 70 tys. polskich luteran. Młodzi luteranie spotkają się w Skoczowie podczas kolejnej edycji „Nocy z Lutrem”, którą organizuje luterańskie Centrum Misji i Ewangelizacji.
W tym roku przypada 502. rocznica wydarzenia, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra. Wielu z około 40 tys. ewangelików diecezji cieszyńskiej zbierze się na modlitwach w kościołach. W ten sposób celebrować będą jedyne oryginalne święto ewangelickie, nawiązujące do wywieszenia przez Lutra 95 tez na bramie kościoła w Wittenberdze w 1517 r.
Wystąpienie to zapoczątkowało reformację, która stała się początkiem końca jedności chrześcijaństwa zachodniego i doprowadziło do kolejnych podziałów w coraz to słabszych i mniejszych Kościołach. Podział ten zaznaczył się w kwestiach dotyczących pojmowania Wieczerzy Pańskiej, Mszy św., urzędu kapłaństwa, papiestwa i pozycji Maryi.
Luteranie nie traktują pamiątki reformacji jako święta ku czci Marcina Lutra i innych reformatorów. Obchodzą je, by przypomnieć o dziedzictwie tego wydarzenia oraz podkreślić rolę Biblii w życiu chrześcijan.Podczas nabożeństw wieczornych w ewangelickich świątyniach z okazji Święta Reformacji duchowni wygłoszą krótkie kazania. Ewangelicy zaśpiewają też hymn Kościoła luterańskiego „Warownym grodem”.
Młodzi ewangelicy modlić się będą w Skoczowie podczas kolejnej akcji „Noc z Lutrem”, jaką organizuje co roku Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zaproszenie do udziału w niej skierowane jest do osób młodych i „młodych duchem”. W programie tegorocznego spotkania: teleturniej, wspólny śpiew, inspirujące Słowo, czas na rozmowy przy kawie i herbacie.
Pierwsze trendy reformacyjne dotarły na Śląsk Cieszyński wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra. W 1547 r. ówczesny książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii w Puńcowie.
Kościół ewangelicko-augsburski jest najliczniejszym w Polsce Kościołem protestanckim. Dzieli się na sześć diecezji: cieszyńską, katowicką, mazurską, pomorsko-wielkopolską, warszawską i wrocławską. Kościół ma 134 parafie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.