Obchody rocznicy 550. urodzin Mikołaja Kopernika
21 lutego 2023 | 08:30 | Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Tegoroczny Rok Jubileuszu człowieka Kościoła jakim niewątpliwie był kanonik Mikołaj Kopernik, wynika odpowiednio z 550. rocznicy urodzin (19 lutego) jak i z 480. rocznicy śmierci (24 maja), a także z 500. rocznicy (30 stycznia) powierzenia Kanonikowi urzędu Administratora Diecezji Warmińskiej Sede Vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną.
W Fromborku zakończyły się dwudniowe uroczystości przypadającej 19 lutego – 550. rocznicy urodzin kanonika Mikołaja Kopernika. Wprawdzie, ta wielka postać przyszła na świat w Toruniu, jednak większość życia Kopernik spędził na Warmii zajmując się nie tylko astronomią ale również medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a także strategią wojskową.
Uroczystości 550. rocznicy urodzin odbyły się na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku, czyli wyjątkowej przestrzeni spotkania wiary, nauki i sztuki. Właśnie tu czyli w murach fromborskiej Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny spoczęły doczesne szczątki Kanonika.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp Janusza Ostrowskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej i prepozyta warmińskiej kapituły katedralnej. Podczas kazania, wygłoszonego przez ks. Andrzeja Kopiczko, wyraźnie wybrzmiały słowa, że Kopernik jest wciąż aktualnym przykładem człowieka głębokiej wiary, nieustannej modlitwy, ale nade wszystko wielkiej ufności Panu Bogu.
Po zakończeniu Eucharystii zostały złożone wiązanki kwiatów na jego grobie przez parlamentarzystów, przedstawicieli wojska, straży granicznej, samorządowców, harcerzy, mieszkańców i turystów, którzy przybyli, aby oddać hołd wiernemu człowiekowi Kościoła, jakim był bez wątpienia Kanonik Mikołaj Kopernik.
Z kolei, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego i generalny konserwator zabytków, dr Jarosław Sellin w liście do uczestników napisał, że Kopernik przez całe swoje życie pozostawał wiernym poddanym polskich władców. Nie było dla niego obowiązków większych nad obowiązek względem swojej Ojczyzny. – Ufam, że Mikołaj Kopernik będzie dalej inspiracją dla młodych Polaków – podkreślił wiceminister, w liście odczytanym przez Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego.
Niedzielne uroczystości zakończyła wyjątkowa prezentacja w Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć trzy oryginalne rękopisy Kanonika – dwa na papierze czerpanym oraz jeden na pergaminie.
– Mówimy o Mikołaju Koperniku dużo, ale zawsze pozostaje pytanie: A co po nim pozostało? Oczywiście mamy budynki we Fromborku, w których przebywał. Mamy tablicę astronomiczną w Olsztynie, którą stworzył. To, co chyba najpiękniejsze i z czego możemy być dumni, to autografy Mikołaja Kopernika. Pisma i dokumenty, które przetrwały przeszło czterysta lat. Przez wiele stuleci były przechowywane we Fromborku przez warmińską kapitułę katedralną – mówił we wprowadzeniu do prezentacji ks. kan. prof. dr hab. Andrzeja Kopiczko, dyrektor archiwum archidiecezji warmińskiej.
Szczegóły dotyczące kalendarium kolejnych wydarzeniach Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika dostępne jest na stronie internetowej kopernik-frombork.pl
Patronat medialny nad tym tegorocznymi wydarzeniami Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika we Fromborku objęła m.in. Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.